Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında Pera Film, Ankara Arjantin Büyükelçiliği, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve INCAA – Arjantin Film Kurulu işbirliği ile hazırlanan Arjantin: Sinema ve Futbol film programı, futbol kültürünü perdeye taşımayı, futbol ve sinema hayranlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda 4 – 29 Şubat 2012 tarihleri arasında düzenlenen programda, birbirinden ilginç dört belgesel ve bir kurmaca olmak üzere toplam beş film sunuluyor.

Çünkü futbol güzel oyundur. 

Çünkü futbol, barışı sağlayabilecek ve savaşı başlatabilecek, bir şehri bir araya getirecek ya da ikiye bölebilecek, tüm dünyanın ilgisini toplayıp mutlak anonimlik sunabilecek, 90 dakikada binlerce hikaye ya da koskoca bir hayatta tek bir hikaye anlatabilecek, ilgimizi tek bir yere odaklamamızı, kendimizi kaybetmemizi, sevinçten ya da üzüntüden, bazen de her ikisinden birden ağlamamızı, takım çalışmasının değerini, bireysel kabiliyetin heyecanını, özverinin meyvelerini ve sınırların acımasızlığını ortaya çıkarabilecek tek şeydir.

Çünkü futbol evrenseldir.

Çünkü film, bunların tümünü yakalamaya yakın olan tek araçtır.

Çünkü tıpkı bir maçta olduğu gibi kendimizi filme veririz: 90 dakika boyunca, hikayenin nasıl biteceğini bilsek bile, en sevdiğimiz karakterleri görmek ve belki de sadece bir ya da iki güzel hareket ya da mükemmellik anı gözleyebilmek için.

New York’ta düzenlenen “Kicking & Screening Football” (Tekmelemek ve Ekrana Taşımak) Film Festival’inin misyonu

Pera Müzesi Oditoryumu

Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı

Tel: (212) 334 99 00

Gösterim ücreti: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Filmler Türkçe altyazılıdır.

GÖSTERİM PROGRAMI

4 Cumartesi / Saturday

14:00    Maradona’yı Sevmek

Loving Maradona

 

5 Pazar / Sunday

14:00    Arjantin ve Futbol Fabrikası

Argentina and Its Football Factory

 

15 Çarşamba / Wednesday

19:00    San Diego’ya Giden Yol

The Road To San Dıego

 

17 Cuma / Friday

19:00    Maradona’yı Sevmek

Loving Maradona

 

18 Cumartesi / Saturday

14:00    78 Dünya Kupası, Paralel Bir Hikaye

World Cup 78,  A Parallel Story

 

19 Pazar / Sunday

14:00    Arjantin Futbol Kulübü

Argentına Fútbol Club

16:00    Arjantin ve Futbol Fabrikası

Argentina and Its Football Factory

 

26 Pazar / Sunday

14:00    78 Dünya Kupası, Paralel Bir Hikaye

World Cup 78,  A Parallel Story

16:00    Arjantin Futbol Kulübü

Argentına Fútbol Club

 

29 Çarşamba / Wednesday

19:00    San Diego’ya Giden Yol

The Road To San Dıego

 

MARADONA’YI SEVMEK

LOVING MARADONA

Yönetmen / Director: Javier Vázquez

Oyuncular / Cast: Diego Maradona

Arjantin / Argentina, 2005, 75’, renkli / color

İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Kendi sözleriyle… Hayat hikayesi… Diego Armando Maradona, uluslararası boyutta en çok sevilen spor süper starlardan biri. Dört Dünya Kupası’nda oynadı ve tüm zamanların en iyi futbol oyuncusu olarak  FIFA tarafından verilen Yüzyılın Oyuncusu ödülünü aldı. Arjantin’i Dünya Kupası’nda galibiyete taşıyarak, milyonların kahramanı haline geldi. Maradona dövmesi taşıyan sayısız futbol hayranı var, ismini taşıyan bir nehir ve kutsanmış bir kilise de mevcut. Maradona’nın, tarihteki en büyük ve en çok saygı duyulan futbol oyuncularından biri olduğu gerçek. Kendi sözleri ve sayısız hayranının anlattıklarıyla, tartışmalı olduğu kadar çarpıcı bir film olan Maradona’yı Sevmek; Buenos Aires’in yoksul gecekondularından çıkıp şöhret ve serveti yakalayan bir adamın gerçek ve bir hayli etkileyici hikayesi. Maradona’nın skandallarının arka planı, Küba’da inzivaya çekilmesi, ailesine olan bağlılığı ve en iyi oyunlarından dikkat çekici sahneleri kaçırmayın.

 

ARJANTİN VE FUTBOL FABRİKASI

ARGENTINA AND ITS FOOTBALL FACTORY

Yönetmen / Director: Sergio Iglesias

Arjantin / Argentina, 2007, 52’, renkli / color

İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Yüz binlerce çocuğun profesyonel futbol takımlarında oynatma hayalleri kuran aileleri tarafından istismar edilişi. Bir futbol kulübünde oynamak isteyen binlerce çocuktan yalnızca birkaç tanesi başarıyı yakalarken, geride kalanlar hayallerini kırıklığıyla sefalet içindeki hayatlarına geri dönüyor. Anne babalar da bu hayal kırıklığının kurbanı oluyor. Belgesel, ebeveynlerin durumuna, intikam takıntılarına ve yüklü bir banka hesabı tutkularına da odaklanıyor…

 

78 DÜNYA KUPASI, PARALEL BİR HİKAYE

WORLD CUP 78,  A PARALLEL STORY

Yönetmen / Director: Hernán Castellanos

Arjantin / Argentina, 2008, 52’, renkli / color

İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

78 Dünya Kupası, Paralel Bir Hikaye, daha önce hiç yayınlanmamış ifadeler, hikayeler arşiv dokümanları ile futbol tutkusuyla yanıp tutuşan bir ülkedeki coşku ve eş zamanlı süren kanlı diktatörlüğün korkunçlukları yaşayan kurbanların öykülerini tüm zıtlıklarıyla bir arada ekrana taşıyor.

 

ARJANTİN FUTBOL KULÜBÜ

ARGENTINA FÚTBOL CLUB

Yönetmen / Director: Juan Pablo Roubio

Arjantin / Argentina, 2009, 85’, renkli / color

İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Söylenen şarkılar. Atılan çığlıklar. Kitle isterisi. Arjantin futbol için yaşıyor. Boca Juniors ve River Plate arasındaki ezeli rekabet yalnızca spor ile ilgili değil; bu hiç bitmeyen bir kimlik çatışması ve  taraftarları arasında da sürüyor. Futbol, keskin sosyal ve ekonomik ayrımlarla karşı karşıya olan bu ülkenin fanatikleri için oyun, sağlamlık, güç ve birliği temsil ediyor. Bir gazeteci gözüyle çekilen film, Arjantin’e ve sevgili sporuna samimi bakışla bu eşsiz tutkuyu gözler önüne seriyor. Arjantin Futbol Kulübü’nü beyazperdeye taşıyan ünlü Arjantinli yönetmen Juan Pablo Roubio, senaryo ve prodüksiyonda Seattlelı sinemacı Gavin P. Sullivan ile iş birliği yapıyor.

 

SAN DIEGO’YA GİDEN YOL

THE ROAD TO SAN DIEGO

Yönetmen / Director: Carlos Sorín

Oyuncular / Cast: Ignacio Benítez, Carlos Wagner La Bella, Paola Rotela, Silvina Fontelles

Arjantin / Argentina, 2006, 98’, renkli / color

İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Arjantinli yönetmen Carlos Sorín, ülkesinin hayalperest ve avarelerinin kurgusal tarihçisi olarak isim yapmış.Sorín’in Arjantin’in kırsalında geçen yol hikayeleri, Historias Mínimas ve Bombón: El Perro, bölgenin umutları ve çabalarından —ve dikkat çekici manzaralarından— çok daha fazlasını, yüzlerce belgeselden daha başarılı bir biçimde gözler önüne seriyor. Ünlülerin ilahlaştırılmasına, sözde belgesellere ve futbola zeki bir bakış açısı sunan San Diego’ya Giden Yol büyük olasılıkla yönetmenin en seyirci uyumlu çalışması. Arjantin’in unutulmuş kuzey ucunda yaşayan, taşralı ahşap işçisi Tati’nin sadece bir saplantısı vardır: Futbol starı Diego Maradona. Tati, sırtına futbolcunun forma numarasının dövmesini yaptırmış, hatta papağanlarına “Maradona” demeyi bile öğretmiştir. Efsanevi futbolcunun Buenos Aires’te —uyuşturucu, yemek ve alkol bağımlılığının kötü şöhretinin kurbanı olarak— hastaneye kaldırıldığını öğrenen Tati, ormanda bulduğu ve Maradona’ya benzer bir şekilde yonttuğu iyileştirici kökü ilahına vermek üzere başkente doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Sorín, Tati’nin taşradan büyük şehre – modern Arjantin’in bir ucundan diğerine – gidişini, Homer’in “Odise”si gibi spiritüel bir yolculuk olarak kurguluyor; bunu yaparken ülkede süregelen gerçekliği inkar edilemeyecek boyuttaki ekonomik krizi, baştan çıkarıcı kadınları, kuşkucuları ve kahramanları da eksik etmiyor. Komik ve samimi olduğu kadar Arjantin’in gerçeklerini de doğru bir biçimde perdeye taşıyan ve nefretten çok içtenlik, kötülükten çok güzelliklerle dolu San Diego’ya Giden Yol, o çok az bulunan “sosyal eleştiri” filmlerinden biri.

 

Paylaş