Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaşamından bir kesitin anlatıldığı, bir biyografiden ziyade propaganda filmi izlenimi veren Reis’in IMDB sitesindeki puanı 1.6. Reis filmi için 24 bin 841 sinemasever oy kullandı. 20 bin 718 kullanıcı, filmi 10 üzerinden 1 puan ile değerlendirirken, 4 bin 19 bin kişi ise filme 10 üzerinden 10 puan verdi. Oylamada 1 ve 10 haricinde oy kullanan kişi sayısı ise 85.

Reis filminin yönetmeni Hüdaverdi Yavuz birkaç gün önce Medyabey sitesine açıklama yaparak filmi sahiplenemediğini, galasına ve PR çalışmalarına katılmayacağını duyurmuştu.

“Tamamdır diyemediğim bir film”

Hüdaverdi Yavuz’un Reis filmiyle ilgili açıklamaları şöyle

“En başında yapımcı olarak yola çıktığım kişi olan Ali Avcı, doğru mu yanlış mı asla bilemeyeceğim suçlamalarla ve hoş olmayan tarzda gönderildi. Bu sırada Kıbrıs’ta çekimlere başlamıştık. Deneyimsiz bir ekiple baş başa kaldık. Sonrasında sette hoş olmayan durumlar yaşandı. Ekibin haftalıkları ödenmedi mesela. Kıbrıs çekim programının bir kısmı tamamlanmadan İstanbul’a dönme kararı alındı ve hiçbir gerekçe gösterilmeden 70 gün çekimlere ara verildi. Bu arada yapım sorumluları yeniden değişti. Sonra onlar da kovuldu.

Yapılan müzik eksik, dublaj, 3D çalışmalar çok kötü yapılmıştı. Hatta kurguda manasız değişiklikler bile yapmışlardı. Neyse kurguyu tekrar düzelttim, müzisyenle görüştüm.Tam o sırada vizyon tarihi ertelendi. İşi de durdurdular.

Şimdi “Reis” son halini izleyip tamamdır bile diyemediğim bir film olarak vizyona giriyor. Bunca yapılan şey olmamış gibi, birilerinin hakkı yenmemiş, hakarete uğramamış gibi sağda solda gülen bir suratla poz vermek ağrıma gideceği için PR çalışmalarına ve galaya katılmıyorum.”

Cumhurbaşkanının eleştirilecek bir tarafı yok

Filmde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetişkinlik dönemini canlandıran Reha Beyoğlu ise BBC Türkçe’ye verdiği röportajda, filmin bir propaganda filmi olmadığını ve Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiğini söylüyor.

Reha Beyoğlu rolüyle ilgili olarak “Tayyip Erdoğan’ı oynamak mükemmel bir şey. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bir numaralı insanı oynuyorsunuz. Ama çok sorumluluk isteyen bir rol” açıklamasını yapıyor.

Filmin bir propaganda filmi olmadığını, çünkü Tayyip Erdoğan’ın eleştirilecek bir yönü olmadığını söyleyen Reha Beyoğlu, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Bu film Cumhurbaşkanımızın veya sevenlerinin hoşuna gitsin, daha çok propaganda olsun diye yapılan bir film değil. Cumhurbaşkanımıza dair bir eleştiri bulamıyorsunuz ki. Araştırın, bulursanız, siz bir film yapın.”

 

 

Paylaş