Kırmızı Başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Uyuyan Güzel ve daha nicesi… Her birini ezbere bilir, ama yine de aynı hikayeyi tekrar okumaktan, izlemekten ya da dinlemekten kendimizi alamayız.

Charles Perrault‘un 17. yüzyılda yazmış olduğu Peri Masalları aradan geçen yüzyıllara rağmen okuyucularını hala etkilemeye devam ediyor. Alfa Yayınları’nın Güner Or’un çevirisiyle tekrar bastığı Peri Masalları’nı Gustave Dore’un illüstrasyonları süslüyor…

14045502_10154259690785485_332826825_o


Peri Masalları, Charles Perrault, Çeviren Güner Or, Alfa Yayıncılık, 2016, 200 sayfa


Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Mavi Sakal, Çizmeli Kedi, Külkedisi, Parmak Çocuk dediğimizde çocukluğundan bir parça bulmayan var mıdır? Bu baskıda Charles Perrault’nun dünya çapında ün salmış peri masalları Gustave Doré’nin harikulade illüstrasyonlarıyla birlikte sunuluyor. Kitapta Perrault’nun düzyazı olarak yazdığı sekiz masalın yanı sıra, daha az bilinen, şiir formunda yazmış olduğu üç masalı -Grisélidis, Eşek Postu ve Gülünç Dilekler- ithafları ve kıssadan hisseleriyle beraber yer alıyor. On yedinci yüzyılda Perrault’nun gençlere yönelik olarak kaleme aldığı bu eserler, ilk olarak Fransa kralı XIV. Louis’nin sarayında ve dönemin edebiyat salonlarında dolaşmış, daha sonra genel okuyucuyla buluşmuştur. Birer büyüme hikâyesi olarak görülebilecek bu eserlerden gençler kadar yetişkinlerin de keyif alacağını umuyoruz.

Paylaş