Ülke olarak oldukça zor ve karanlık günlerden geçiyoruz. Ülkenin bir tarafındaki bitmeyen savaş hiç şüphesiz günlük hayat akışımızı, psikolojimizi, alışkanlarımızı her şeyimizi etkiliyor ve değiştiriyor. Televizyonda ise yayın akışı hiçbir şey yokmuş gibi işlemeye devam ediyor. Tüm bu yaşananlardan en çok etkilenen ve sekteye uğrayan müzik sektörü… Acı bir olay yaşandığında ilk iptal edilen konserler oluyor. TV’de diziler, sinemada seanslar, düğünde eğlenceler, memuriyette mesailer devam ediyor. Oysa belki de böyle zamanlarda en çok ihtiyacımız olan, ruhumuzu iyileştirecek müzik susturuluyor ve biz daha derin ve içinden çıkılmaz bir girdabın içine sürükleniyoruz.

parkfest poster

EĞLENCE DEĞİL KÜLTÜR MESELESİ…

Bu günlerde konser ya da festival düzenleyecek, işi bu olan ve bu işten geçimini sağlayan pek çok arkadaşımızın yüreği ağzında. Yerli müzisyenlerin konserleri bir yana, yurt dışından sanatçı getirmek, onların programlarını ayarlamak aylar öncesinden planlan çok ince ve masraflı bir iş. Diğer yandan ülkedeki güvensizlik ortama sebebiyle pek çok ünlü isim artık Türkiye’ye gelmek dahi istemiyor. Festivaller, müzikler, filmler, sanat eserleri bir ülkenin uygar ve gelişmiş bir toplum olabilmesi için çok önemli bir unsur. Yurtdışında bir terör olayı olduğu zaman konserler inadına gerçekleşiyor. Çünkü orada insanlar bir arada olduklarını göstermek için toplanıyorlar. Şarkılar hayatlarını kaybeden insanlar anısına hep bir ağızdan söyleniyor ve bu adeta bir eğlenceden çok toplu bir terapi gibi. Bu konuda daha çok fazla şey söylenebilir, söyleyen de çok arkadaşımız var ama ben tekrar altını çizmek istedim. Mümkün oldukça her fırsatta bu konuları konuşabilmeli, tartışabilmeli, müziğin, sanatın salt bir eğlence değil bir kültür meselesi olduğunun altını bıkıp usanmadan çizmeliyiz.

13239988_1028545730560160_5552702139364759086_n

PARKFEST YAZ YAĞMURU GİBİ ESTİ GEÇTİ, TADI KALDI!

Yazın müjdecisi ve ilk açık hava festivali ParkFest’in ikincisi, çok şükür planlandığı gibi gerçekleşebildi. Katılımın geçen yıla göre bir hayli düşük olduğu ne yazik ki bir gerçek, yukarıda sıraladığım bir sürü gerekçeden dolayı. Diğer yandan insanlar artık kalabalık ortamlarda bulunmaktan bile çekinir oldu. Her şeye rağmen gözleri ışıl ışıl parlayan ve içi kıpır kıpır bir dolu gencin orada olduğunu görmek iyi hissettiriyor. Gençlerin üzerinde büyük bir baskı var, ülkenin durumu, gelecek kaygıları ve daha birçok şey… Dolayısıyla bu festivaller gençlerin rahatlayıp, sosyalleşebilecekleri harika bir ortam sunuyor. Tabii güzel müzikler eşliğinde.

JAIN’DEN TEK KİŞİLİK DEV ŞOV

Festivalin bu seneki line-up’ı beni gerçekten çok mutlu etti. Az ama öz, müzikal çeşitliliği olan isimler seçilmiş. Performanslara değinmek gerekirse Fransız şarkıcı ve söz yazarı Jain’in performansını çok çok beğendim. Bana kalırsa çok erken çıktığı için hak ettiği ilgiyi tam olarak göremedi. Tek başına sahneye çıkan Jain, adeta tek kişilik dev kadro gibiydi. Sahne hakimiyeti ve enerjisi müthişti. İleride ismini çok daha fazla duyacağımıza eminim.

jain1-tt-width-1600-height-1067-lazyload-0-fill-0-crop-0-bgcolor-FFFFFF

GENÇLER ONU PEK SEVİYOR; HEY DOUGLAS

Hey Douglas, yani Ankaralı rap ikilisi Mode XL üyesi Veyasin, Disco Funk tarzındaki set projesi ile son dönemin gözde isimlerinden. 70’lerin soul ve psyhchedelic şarkılarına yaptığı disco miskleri oldukça başarılı. Kendisini kulüplerdeki performanslarıyla dinlemiştim, ParkFest büyük bir sahnede dinlediğim ilk performansı oldu. Güzel bir setti yine ancak ana sahne için biraz düşük kaldığını hissettim. Anadolu pop bizim altın madenimiz ve bu tür düzenlemeler ile yeniden genç nesil ile buluşması müthiş. Sanırım bu düzenlemeler daha küçük ve samimi gece kulüplerinde daha iyi gidiyor. Ana Sahne için daha hit isimler seçilmeli.

O KOSTÜM NEYDİ ÖYLE RIFF PAZARA MI ÇIKIYORSUN?

Riff Cohen, müzik dünyasında bir anda parladı. Enerjisi ve tazeliği müthiş. Zaten Türk müzikseverler de kendisine bayılıyor. Birçok kez konsere geldi ve bu seferki performansı da çok başarılıydı. Ancak kostüm konusunda birileri Riff’e ders vermeli. Çok kötü ve silik bir kıyafeti üzerindeki. Ana Sahne’deki bir isme yakışmayacak kadar özensiz. O kadar bol ve kat kat giyinmiş ki, acaba bir şeyleri mi saklamaya çalışıyor sorusu geldi ister istemez akıllarımıza 🙂

SANSASYONLARIN KIZI AZALIA…

Ve gecenin son performansı Azalia Banks… Günlerdir One Direction elemanı Zayn Malik hakkında attığı homofobik tweet ile konuşulan 24 yaşındaki genç şarkıcının performansı merakla bekleniyordu. Bir anda başlayan güçlü yağmurun ardından acaba iptal mi edilecek diye endişe etsek de, Azalia sahnedeki yerini aldı. Seyirci ile pek kontak kurmayan ve moralinin de çok yüksek olmadığını hissetiğimiz Banks yine de görevini başarıyla yerine getirdi. Görev diyorum çünkü kendisi çok eğleniyor gibi görünmese de seyirciyi eğlendirdiği kesin. Ne de olsa yağmur altında dans etmek gibisi yoktur 🙂

 

Paylaş