Baharda kışı, yazda güzü yaşadığımız şu günlerde kitaplar en iyi dost olmayı sürdürüyor. Kâh sağanak yüzünden tıkılı kalınan otel odalarında, kâh plajda bastıran soğuk karşısında şezlong ve pike temalı tatil günlerinde… Kitaplar hep yanımızda. Güneş olmasa da onların ışığı var.

İşte, bizim son zamanlarda okuyup önerdiklerimiz…

Karanlık Sular

Trendeki Kız’ın yazarı Paula Hawkins’ten yine gerilim ve gizem öğesi yüksek, sürükleyici bir roman. İthaki etiketiyle raflarda yerini alan Karanlık Sular bir çırpıda okunan, bu karanlık havalara çuk oturan bir kitap.

A’dan Z’ye Dünya Mitolojisi

Say Yayınlarından Nurdan Soysal’ın çevirisiyle çıkan bu hacimli çalışma, dünya mitolojilerine ilişkin derli toplu ve anlaşılır bir kaynak. Yaz yaz gibi değil, tatil tatil gibi değil diyorsanız, buyurun, başka bir dünyanın, mitolojinin büyüleyici dünyasının kapılarını aralayın.

Vejetaryen

Han Kang’ın ödüllü romanı Vejetaryen, Uzakdoğu’ya özgü bunalımlı, delilik bulutlarıyla kaplı atmosferi son derece başarılı şekilde yansıtıyor. April’dan titiz bir çeviri ve özenli bir editörel çalışmayla çıkan kitap ne olduğunu anlamadan sizi kendi usul ve derin girdabına çekiveriyor.

Portnoy’un Feryadı

Philip Roth’un kitabı acımasız kara mizahıyla öne çıkan bir roman. Ergenliğe sıkışan bir adamı anlatan Portnoy’un Feryadı ebeveyn çocuk ilişkisini, yaşam boyu sancı veren tuhaf bağımlılıkları ve bağlılıkları çılgın feryatlarla anlatıyor. Dünyaya dil çıkarıp sırtınızı dönmek istediğiniz günler için bulunmaz bir arkadaş.

Küçük Gece Kedisi

Sonja Danowski’nin bu eşsiz “sanat eseri” Beyaz Balina Yayınlarından çıktı. Evet, bir çocuk kitabı ama (yetişkin olduğunuz varsayımıyla) serin bir akşamda usulca kanepeye – tercihen kedinizle birlikte – kıvrılıp müthiş bir keyifle okuyabileceğiniz bir kitap. Görsel açıdan bir şölen. Ve naifliği, sıcaklığı insanın içindeki çocuğu usulca okşayıp öpüyor.

Ah Minel Hayat

Gözde Demirel’in romanı Mylos Kitap’tan çıktı. Bir çırpıda okunan, tertemiz bir roman. Büyük iddialar taşımıyor, özentili analizlere ve kof derinliklere heves etmiyor. Karakterlerini, öyküsünü sözcüklere sinen bir sevgi ve içtenlikle anlatıyor. Demirel ötekinin, yabancı olanın öyküsünü öne çıkarırken aslında hepimizin içinde sızlayan bir yere de dokunuyor.

Küçük Bombalar Cemiyeti

Kafka’dan Elif Okan Gezmiş çevirisiyle çıkan Küçük Bombalar Cemiyeti şiddetin yarattığı dramı ve yıkımı arabeskin yapışkan kavrayışından uzak kalmayı başararak anlatıyor. Karan Mahajan karakterlerini ustaca kuruyor, öyküsünü farklı açılardan ama hep mesafesini koruyarak anlatıyor.

Kız Kardeşim İçin

Picoult sevenlerin çok iyi bildiği Kız Kardeşim İçin yeni bir kitap değil. Ama defalarca okunabilecek, her seferinde insanın içini titretecek bir roman. Tavsiyemiz güneşi bulduğunuz bir günde okuyup (kara bulutlar altında kitabın yarattığı etki yıkıcı olabilir) akşamında filmini izlemeniz yönünde.

Paylaş