Melancholia

Yönetmen: Lars Von Trier
Senaryo: Lars Von Trier
Tür: Dram, Bilimkurgu
Oyuncular: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland
Yapım: Almanya, İsveç, Danimarka, Fransa, 2011, 130’

Cansel Uygun

 ★★★☆☆ 

Yönetmen, gerilimi yaratmakta, bireyin iç sıkıntısını, yalnızlığını, kötülüğünü yansıtmakta başarılı. Ama filmin dokusunda oluşturulmaya çalışılan bilim kurgu öğeleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Ceylan Özçelik  

 ★★★★☆ 

Danimarka’nın delisi Lars Von Trier, epeydir dünyanın içine işlemiş olan kıyameti resmileştiriyor. Yine sınıyor, kışkırtıyor ve huzur bozuyor. Varsın hepsini yapsın, şahsen benim şikayetim yok.

Numan Serteli  

 ★★★★½ 

Her türlü toplumsal töre ve törenlere karşı duran antisosyal bir anneden doğma, nispeten daha az ârızalı bir ‘hedonist’ babadan olma, biri ‘normal’ diğeri ‘anormal’ iki kız kardeşe odaklanan Lars von Trier, yine en iyi yaptığı şeyi yapıyor ve de insanla ‘ölümüne’ uğraşmaya devam ediyor.. Ey okur! Kocaman bir metafor yumağı, seninle çarpışmak üzre fırsat kolluyor.. Bence bu deneyimi sakın kaçırma!

Turgay Özçelik  

 ★★★★☆ 

Trier’in Melankoli’si, bir yandan tematik ve üslup olarak Deccal’le başladığı anlatımı devam ettirirken, bir yandan da Dogma zamanlarının izlerini taşıyor. Dünyanın sonu, kişinin yalnız olduğunun bilincine vardığı andır. Trier bunu bilimkurguyu da kullanarak etkili bir şekilde ifade etmiş.

Melankoli filmiyle ilgili Kültür Mafyası’nda yayınlanan yazılar:

…Ve Melankoli

 

The Girl with the Dragon Tattoo

Yönetmen: David Fincher
Senaryo: Steven Zillian, Stieg Larsson(kitap)
Tür: Gerilim, dram, suç
Oyuncular: Daniel Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgard
Yapım: ABD, İsveç, 2011, 155′

Ceylan Özçelik    

 ★★½☆☆ 

Modern çağın hamuru zehirden yönetmeni David Fincher, iki buçuk saat boyunca temposu düşmeyen bir film çekmiş. Evet, şimdi ne yapmamızı bekliyor? Bunun için kendisini tebrik etmemizi mi!? Fincher, Zodiac’tan sonra yönetmen sineması namına ne yaptı ki?

Numan Serteli    

 ★★★★☆ 

Kırk yıl önce garip bir şekilde ortadan kaybolan bir genç kızın belirsiz izinde ilerlerken; hayatı çocukluğundan beri ‘korku filmi’ kıvamında yaşayan bir başka ‘kadersiz’ kızın, ‘kurbandan, intikam meleğine dönüş’ öyküsü.. Gayet iyi bildiğimiz bir hikâyeye, beklediğimiz  mükemmellikte bir David Fincher dokunuşu..

Turgay Özçelik  

 ★★★½☆ 

David Fincher’ın yönetmenliğine diyecek yok da, senaryonun orjinal hikayeyi iyice Hollywood’laştırdığı bir gerçek. Birçok farklı katmana sahip öykü, gerilime ve aşka indirgenmiş. Ana karakterler, özellikle Lisbeth oldukça ehlileştirilmiş… Filmin İsveç yapımı versiyonunu izlememiş olanlar, filmden daha çok keyif alacaklardır.

 

Yönetmen: Caner Alper & Mehmet Binay
Senaryo: Caner Alper
Tür: Dram
Oyuncular: Kerem Can, Giovanni Arvaneh, Erkan Avcı, Tilbe Saran, Jale Arıkan
Yapım: Türkiye, 2011, 101′

Ceylan Özçelik  

 ★★★☆☆ 

Duyarlılığı, kendi içindeki tutarlılığı, özenli prodüksiyonu ve oyuncu kadrosunun gücü için izlenmeli.

Numan Serteli  

 ★★½☆☆ 

Heteroseksüelliğin dışında cinsel yönelim gösterenlerin önündeki devâsa engellere ve zorunlu askerlik uygulamasının bu insanlara dayattığı iğrenç prosedürlere oldukça doğal ve de cesur bir şekilde değinmesi filmi değerli kılıyor.. Ancak, sırf Avrupa ülkeleriyle bizimki arasındaki  uygarlık farkını ortaya koymak için monte edilmiş gibi duran ‘Alman Fotografçı’nın varlığı ve bol flashback’li hikâyesi, filmin ‘doğal’ akışını engelliyor.. Ayrıca, plânların üstünkörü kurgulanması da pek acemice..

Turgay Özçelik  

 ★★☆☆☆ 

Ele aldığı konu, anlatımdaki bazı ayrıntılar açısından oldukça cesur bir film. Ancak senaryoda bir odaklanma problemi var. 3 ana karakter arasında, hikayedeki ağırlıkları açısından bir denge tutturalamamış. Anlatılanın gerçeğe bire bir benzemesi, ortaya çıkan sonucun gerçekçi olacağı anlamına gelmiyor. Sinema bu gerçeklik algısını kendi diliyle yaratır. Zenne’nin senaryosunda bu anlamda büyük handikaplar var. Anlatılan hikaye sahici değil, yabancı karakterin de etkisiyle oldukça uzak geliyor insana. Dışarıdan, mesafeli bir bakış söz konusu. İçselleştirmek, hikayenin içine girebilmek pek mümkün olmuyor.

Zenne filmiyle ilgili Kültür Mafyası’nda yayınlanan yazılar:

Yeni yüzyılda destansı bir aşk hikayesi

Biri Zenne mi dedi? İbrahim Can neden Antalya’da değildi?

 

Puss in Boots

Yönetmen: Chris Miller
Senaryo: Charles Perrault & Brian Lynch & David H. Steinberg & Tom Wheeler & Jon Zack
Tür: Animasyon, fantastik, komedi, macera
Seslendirenler (İngilizce): Antonio Banderas, Billy Bob Thornton, Amy Sedaris
Yapım: ABD, 2011, 90′

Numan Serteli  

 ★★★☆☆ 

Peri masalı ve Western diyarı kırması bir evrenin havalı ama iyi kalpli kahramanı olan cesur kılıç ustası Kedi’nin maceraları.. Kedilik özünü yitirmemiş, komik, acemi çapkın -kandırılsa da- arkadaşlığa inanan, hem küçüklere hem de büyüklere lâyık bir Şrek karakteri..

Turgay Özçelik  

 ★★★★☆ 

Shrek’in rol çalan yan karakteri Çizmeli Kedi, bu kez kendi filminin kahramanı. Masalların gerçeklikle kesiştiği bir evrende geçen hikaye, eğlenceli bir seyir sunuyor. Haftanın ciddi filmleri arasında, rahatlayıp nefes almak isteyenlere…

 

 

The Iron Lady

Yönetmen: Phyllida Lloyd
Senaryo: Michael Hirst, Abi Morgan
Tür: Biyografi, dram
Oyuncular: Merly Streep, Jim Broadbent, Anthony Head
Yapım: İngiltere, 2011

Numan Serteli  

 ★★★☆☆ 

Margaret Thatcher’ın, bir bakkal kızından, Avrupa’nın ilk kadın başbakanı olma ve en sonunda da alzheimer hastası, yaşlı bir kadına dönüşme süreci.. Doğru olduğuna iman ettiği sağcı, muhafazakar görüşlerini ‘tavizsiz’ uygulamasıyla özüme asla sempatik gelmeyecek bu kadın hakkında, aslında ‘şeytan değil de insan’ olduğu gerçeğini bana hissettirmesi belki bir başarı; ama senaryonun giderek, onu bir meleğe dönüştürme çabasına ise ‘İnsaf!’ diyorum..

 

Paylaş