Pedro Almodovar,  2010’dan bu yana üzerinde çalıştığı yeni filmi Los amantes pasajeros ’un Ciudad Real havaalanındaki çekimlerine başladı. Yönetmen, bir kaza neticesinde uçakta mahsur kalan yolcuların yaşadıklarını konu alan filmi için Don Kişot Havaalanı olarak da bilinen ve talep görmediği için üçüncü senesinde kapatılan bu terkedilmiş mekanı seçti.

Ekip acil iniş sahneleri için bir A-340 maketi kullandı ve çekimler için bir Airbus 330 kiralandı.

Hikayeyi yazmaya başladığında bunu sinema filminden ziyade bir komedi parçası olarak düşündüğünü belirten Almodovar, gerçekleri de mümkün mertebe bir kanara bıraktığını belirtmişti. Yönetmen filmde sinemasal unsurlardan çok tiyatro ve hatta televizyon dili ile kendi klostrofobisinin öne çıktığını eklemişti. Almodovar, ‘bir mekanda kapalı kalmak’ fikri etrafında şekillenen filmi için Bunuel’den Rodrigo Cortes’e pek çok sanatçının eserlerinden de etkilenmiş.

Filmin sorusu “Teknolojinin bütün nimetlerinden uzakta, ipad’siz, telefonsuz, internetsiz ve tanımadığı diğerleriyle çevresi sarılmış haldeki ‘çıplak insan’;  ıstırabı, korkuları ve fantezileri ile nasıl mücadele eder?” minvalinde.  Yanıt Almodovar’dan geliyor:  “Bu tek mekana sıkışmış insanların ilişki kurmak, içlerini dökmek, kandırmak, kandırıldıklarını anlamak, baştan çıkarmak ve çıkarılmak, paylaşmak, korku, yalnızlık ve ölüm düşüncesine karşı mücadele etmek için tek bir silahı var; kelimeler.”

Daha önceki filmlerinde çalıştığı pek çok oyuncuyu Los amantes pasajeros ’ta bir araya getiren Almodovar, Penelope Cruz ve Antonio Banderas ‘ı da kadroya dahil etmiş.

Almodovar’ın kardeşi ve yapımcısı Agustin Almodovar tarafından dahice bir komedi olarak tanımlanan film için yönetmenin kendisi de “çok sesli, renkli ve gerçekdışı” ifadesini kullanıyor.

Filmin Mart 2013’te vizyona girmesi bekleniyor.

Banu Özyürek

Paylaş