Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy‘nin Snorting Copper adlı yıllar önce yağmalanmış ve ortadan kaybolmuştu. Eser, Londra’da bulundu.

Londra’nın doğusundaki bir umumi tuvaletin duvarında görülen Banksy eseri yağmalanmış ve ardından yerel yönetim tarafından üzeri boyanmıştı. Eser 10 yıl aradan sonra tekrar keşfedildi.

Snorting Copper adıyla bilinen ve Banksy’nin örnek işlerinden biri olan eserde üniformalı bir polis memuru eğilmiş bir şekilde kokain çekerken görülüyor.

Eserin olduğu alanı satın alan ve onu tekrar ortaya çıkartan Jonathan Ellis ve David Kyte, oldukça değerli olan işi satmak yerine onu ait olduğu kamusal alana geri taşıyıp sergilemeyi planlıyor. Eserin sergileneceği tarih 5 Ekim.

Eser için “inanılmaz bir parça” diyen Ellis, “Satmak için birçok teklif aldık, ancak onu ait olduğu yere geri koymak ve halkın görebilmesini sağlamak istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Banksy uzmanı John Brandler, eserin çok ünlü  olduğunu ve birçok kitapta çoğaltıldığını ancak orijinalinin nerede olduğunun yıllardır bilinmediğini belirtti.

Ellis’in açıklamasına göre eser yağmalandıktan sonra yerel yönetim tarafından üzeri kapatılmış ve ardından bir başkası tarafından beyaza boyanmış. Daha sonra karmaşık bir operasyonla duvar tamamen kesilmiş ve restore edilmek üzere Cumbria’daki Carlisle’e gönderilmiş.

Kaynak: The Guardian

 

 

Paylaş