Ünlü edebiyatçı Sylvia Plath‘in eşi Ted Hughes’a yazdığı ve daha önce yayımlanmamış 15 yeni mektup ortaya çıktı.

Editör ve araştırmacı Peter K. Steinberg, mektupların Plath-Huges çiftinin kızları Freida Hughes’ın önsözüyle birlikte gelecek hafta yayımlayacaklarını belirterek şunları söyledi:

Sylvia Plath

“Plath ile ilgili biyografi çalışmasına 2000 yılında günlüklerinin basılmasıyla başlandı. Ortaya çıkan mektuplar, nihayet onun kendi sözcükleriyle oluşturulan otobiyografisinin tamamlanmasını sağlayacak.”

Sylvia Plath’in daha önce bilinmeyen bir intihar mektubu olduğuna dair The Guardian tarafından ortaya atılan bir iddia söz konusuydu. Konuyla ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Sylvia Plath ve Ted Hughes

Kimdir?

Sylvia Plath kimdir?

ABD’nin ilk feminist yazarlarından olan Sylvia Plath 1932 yılında Alman bir baba ve Amerikalı bir anneden, Massachusetts’te doğdu. Profesör olan babası 1940 yılında öldü. Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. Plath, hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla boğuştu.

1950 yılında bursla girdiği Smith College’deki ikinci yılında ilk intihar girişimini gerçekleştirdi ve bir akıl hastanesine yatırıldı. Kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi’ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü ve şiirlerini üniversitenin öğrenci gazetesi olan Varsity’de yayımladı. Plath burada 1956 yılında evleneceği İngiliz şair Ted Hughes’la tanıştı. Evliliklerinin ardından Boston’da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra ise İngiltere’ye geri döndü. Plath ve Hughes, Londra’da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton’a yerleştiler. Çiftin sorunları bu dönemde başladı ve ikinci çocukları Nicholas Hughes’un doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra’ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı.

Kiraladığı evin eskiden İngiliz şair William Butler Yeats’e ait olduğunu öğrenen Plath bunu iyi bir işaret olarak değerlendirdi. 1962 – 1963 kışı Plath için çok zor geçti. 11 Şubat 1963’te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. Plath intihar ettiğinde 30 yaşındaydı.

Kaynak: NTV

Paylaş