Spartaküs (1960), Cinnet (1980) ve Gözleri Tamamen Kapalı (1999) filmlerinin unutulmaz yönetmeni Stanley Kubrick, ölmeden önce torunları için bir Pinokyo uyarlaması ve 2. Dünya Savaşı ile ilgili bir film çekmeyi planlıyordu.

Stanley Kubrick, yakın arkadaşı ve asistanının tanıklığına göre, 1999’daki ölümünden önce ilk çocuk filmini ve ilk 2. Dünya Savaşı filmini çekmek üzereydi.

Kubrick’in 30 yıllık sadık asistanı ve yakın arkadaşı Emilio D’Alessandro, The Guardian’a yaptığı açıklamada, ünlü yönetmenin bir Pinokyo uyarlaması yapmak ve 2. Dünya Savaşı’nın en kanlı ve önemli cephelerinden Monte Cassino ile ilgili bir film çekmek istediğini belirtti.

“Stanley bir Pinokyo uyarlaması yapmakla ilgileniyordu. Beni Pinokyo ile ilgili İtalyanca kitaplar satın almaya göndermişti. Uyarlamayı kendi tarzına göre yapmak istiyordu çünkü zaten birçok Pinokyo uyarlaması mevcuttu. Gerçekten büyük bir iş ortaya çıkarmak istiyordu. ‘Pinokyo filmi yaparak çocukları güldürebilirsem ve onları mutlu edebilirsem harika olacak’ diyordu.”

D’Alessandro’nun dediğine göre Kubrick torunları için bir film çekmek istediğini aile içinde herkese anlatıyordu. Bu film, onun 1990’larda planladığı, daha sonra Steven Spielberg tarafından çekilen Pinokyo’nun bir robot versiyonundan (Yapay Zeka) tamamen farklı bir iş olacaktı.

Bunun dışında Kubrick’in aklındaki diğer proje de Monte Cassino idi. Asistanından gazetede çıkmış haberler, belge ve dökümanlar, bölgenin haritası vb şeyler bulmasını istedi. Stanley Kubrick öldüğünde, henüz filmle ilgili araştırma safhasındaydı.

Kaynak: The Guardian

 

Paylaş