Oyuncu Shia Lebouf‘un Trump’ı protesto etmek için başlattığı He Will Not Divide Us (Bizi Bölemeyecek) adlı sanat performansı güvenlik gerekçesiyle İngiltere’ye taşındı. Amerika’nın bu performans için güvenli olmadığına karar veren Shia Lebouf, He Will Not Divide Us‘ı Liverpool Sanat ve Yaratıcı Teknoloji Vakfı’nda sergiliyor.

Shia Lebouf, projeyi birlikte gerçekleştirdiği Nastja Rönkkö ve Luke Turner ile birlikte bir açıklama yaparak, ““yaşanan olaylar Amerika’nın bu sanat eseri için yeterince güvenli olmadığını gösteriyor” dedi.

Eser, Trump’ın başkanlık görevini devraldığı 20 Ocak’tan beri sergilenmekteydi ve Trump’ın görevde olduğu dört yıl boyunca sergilenmesi planlanıyordu. Hareketli Görüntüler Müzesi’nin dış duvarında yer alan bir kameradan oluşan eser, protestocuları kameranın önünde durup istedikleri süre boyunca “Bizi bölemeyecek” demeye davet ediliyordu. Görüntüler canlı olarak internette yayımlanıyordu.

Ancak eser kısa bir süre sonra baskılarla karşılaştı ve Trump destekçileri eseri ziyaret etmeye başladı. Eser sergilenmeye başladıktan bir kaç gün sonra LeBeouf, kamera karşısına geçip “Hitler yanlış bir şey yapmadı” diyen bir protestocuyla kavga ettiği için gözaltına alındı. Şubat ayında müze “kamu güvenliğine dair ciddi endişeler” sebebiyle eseri kaldırdı.

Kaynak: Kültür Servisi

Paylaş