Sel Yayıncılık, Kötünün Estetiği isimli yeni bir diziye başlıyor. Yeni bir güzellik tarihi yazma iddiası taşıyan dizide Modern Avrupa Tarihi’nin karanlık yüzünün güzelliği ortaya konmaya çalışılacak.

Kötünün Estetiği dizisinin ilk kitabı Peter-André Alt imzası taşıyan Her Şeyin Başlangıcı: Şeytanın Düşüşü ve Kötünün Doğuşu.

seytanin_dususu_ve_kotunun_dogusu

Romantik dönemden bu yana kötü kavramı, edebiyatın anlatmaktan her zaman keyif aldığı, cazibesini hiç yitirmeyen bir konu olmuş ve edebiyat metinleri şeytanlardan vampirlere, hayaletlerden zombilere, hatta satanistlere ve cin çarpmışlara kadar kötülüğün tezahür ettiği çeşitli biçimlerle dolup taşmıştır.

İşlenen suçlar, yıkılan tabular, sefahat âlemleri, şeytana tapma ayinleri, şiddet eylemleri, kutsal değerlere hakaret gibi konular metinlerde sürekli tekrarlanmıştır.

Peter-André Alt, yedi cilt halinde yayınlayacağımız kapsamlı ve provokatif çalışmasının Her Şeyin Başlangıcı: Şeytanın Düşüşü ve Kötünün Doğuşu isimli ilk kitabında kötünün mitolojideki ve yaratılış efsanesindeki kökenlerine dönüyor. Şeytan’ın düşüşü, insanın cennetten kovuluşu, kötünün açıklanışında eksiklik modeli (Plotinos ve Augustinus ekseninde) konularının ele alındığı bu kitapta Kierkegaard ve Schelling’in yaklaşımları üzerinden başlangıcın felsefesi ve estetiğine de odaklanılıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Paylaş