Galerist Tepebaşı Türk Çağdaş Sanatının genç isimlerinden Ayça Telgeren’in ‘Serbest Dalış / Skin Diving’ başlıklı ilk kişisel sergisine 8 Nisan – 7 Mayıs 2011 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergide sanatçının ‘cut out’ tekniğini kullanarak tamamını renkli kâğıtlardan oluşturduğu dev boyutlardaki çalışmaları ilk defa izleyicilerle buluşuyor. Dünyevi kaostan sağ çıkan en ilginç, özgür ve umut vaadeden şey düş görmek ve düş kurmaktır düşüncesiyle her türlü ayrımcılığın, nefretin, öfkenin, çatışmanın doğurduğu umutsuzluk ve mutsuzluğun hüküm sürdüğü günlük gerçeklikten bağımsız, düşlenmiş alternatif bir evreni uyku aracılığı ile yeniden kurguluyor.

Uykuda bilincin devre dışında kalmasıyla bedenin sahip olduğu tüm sınır, kılıf ve kabuklardan bağımsızlaşması kişinin kendi gerçekliğini yeniden kurgulaması durumu, uykuyu sanatçının yarattığı hayali evrenin kilit taşlarından biri yapıyor. Kurduğu bu ütopik evrenin hayali kahramanları, sanatçının kendi biçimsel dilinin kelimeleri gibi düşsel, muzip ve masum…

Üst üste yığılmış, birbirlerine yaslanmış, kendi bağımsız düşlerini gören bir karakterler ordusunun içinde uyuduğu bu evren, kendisi de düşlenmiş bir manzaranın içine yerleşiyor. Sanatçının eserleri binlerce parça renkli kâğıt kesimden ve üst üste yapıştırmalardan oluşuyor. Kâğıdı boya ve kalem gibi kullandığını belirten Telgeren’in obsesif detaylarla bezediği formları rüyanın izometri haritaları gibi akışkan biçimlere dönüşüyor.

Mikado’s Garden, Cut-Out, 153 x 175 cm, 2011

Sanatçı Hakkında:

Ayça Telgeren 1975 yılında Kocaeli’nde doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamlandı. 2009 yılında 10 arkadaşıyla birlikte “216 Düşünce ve Üretim Alanı”nı kurdu ve birlikte birçok sergiyi organize etti.  İşleri Washington’da ‘A Dream… but not Yours: Comtemporary Art from Turkey”, karma sergisinde yer aldı. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor

Skin Diving, cut-out, 165,5cm x 213,2010

Serbest Dalış / Skin Diving

GALERİST Tepebaşı

Meşrutiyet Caddesi No:67 Kat: 1 Tepebaşı, Beyoğlu

Paylaş