Köpekler çok sevimli canlılar; gördüğümüz zaman, bir korkumuz yok ise, hepimizde sevip okşama isteği uyandırıyorlar. Çoğu köpek de bizdeki bu isteğe olumlu karşılık vererek kendini sevdirir. Ama çeşitli nedenlerden ötürü sevilmekten hoşlanmayan köpekler de var.

Kanadalı Tala Palardy başlattığı Sarı Köpek Projesi ile sevilmek istemeyen köpeklerin bu duyarlılıkları ile ilgili kamuoyu yaratmayı amaçlıyor.

Bazı köpekler, geçmişte yaşadıkları çeşitli travmatik nedenlerle ya da gelişme çağında karşılaştıkları bazı davranışlar nedeniyle yakınlık kurmaktan çok hoşlanmazlar. Yani tanımadıkları biri tarafından hemen sevilip okşanmak istemezler. Sarı Köpek Projesi, bu tip köpekleri sarı kurdele takarak hoşlanmayacakları bir ilgiden doğacak sıkıntıları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu tip duyarlılıklara sahip köpekleri olan insanlar, köpeklerine sarı kurdele takıyor, sarı tasma kullanıyor ya da sarı renkte kıyafetler giydiriyorlar.

Sarı kurdele takan köpekler aslında saldırgan ya da tehlikeli değiller. Sadece insanlarla pek içli dışlı olmayı sevmiyorlar.

Sarı Yazmalı Lokum:

Böyle duyarlı çocuklara örnek olarak kendi köpeğimi gösterebilirim. Lokum’u barınaktan sahiplendim; geçmişine dair detaylı bir bilgi sahibi değilim, ancak travmatik birtakım olaylar yaşadığı belli. Lokum çok tatlı, sevecen bir çocuk; ama ilk defa gördüğü kişilerle hemen kaynaşamıyor, bu tip yakınlaşma çabaları onu geriyor ve kötü etkiliyor. Yakınlık kurabilmesi için biraz zamana ve kendini rahat hissedebileceği bir mesafeye ihtiyacı var. Bu yüzden sarı yazma takıyor.

Projenin ülkemizde de yaygınlaşması umuduyla ve sarı kurdeleli çocuklara uzaktan öpücüklerle!

 

Paylaş