Rize’de Pazar ve Yeşilköy yerleşim yerleri arasına yapılması planlanan Rize Havalimanı, bu bölgedeki denizin doldurulması ile gerçekleşecek. Denizin doldurulması bile başlı başına bir çevre felaketi iken, proje için gereken 88.5 milyon ton taşın temin edilebilmesi için mevcut taş ocakları yetersiz geldiğinden, bölgede 3 yeni taş ocağı daha açılacak. Bu taş ocaklarının bulunduğu yerler ise ormanlık alan. Yani taş ocağı için bir ağaç katliamı söz konusu.

Birgün’den Rabia Yılmaz’ın yaptığı habere göre Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü sitesinde ÇED sürecinin başlatıldığı duyurulan 3 taşocağı köy sınırları içerisinde yer alırken, neredeyse tamamının ağaçlık alanda yapılacağı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Hatice Hacısalihoğlu konuyu şöyle değerlendirdi:

“Doğu Karadeniz taş ocaklarına maalesef yabancı değil. Arhavi’den Çifte Köprü’ye ya da Ayder Yaylası’na çıkarken, her zaman gördüğümüz ve lanet ettiğimiz taş ocaklarının daha da büyükleri köylerimizin dibine kadar geliyor. Havaalanı projesi için 88.5 milyon ton taşın dolgu olarak kullanılması hem deniz için hem de taşın alınacağı alan için tarifi olamayacak bir katliamla karşı karşıya olmamız demektir.

Günde bir patlama yapılması planlanıyor ve her patlamada 50 ile 60 arasında patlayıcı kullanılacak. Bu patlamaların doğaya vereceği tahribatı düşünmek bile istemiyorum. Sürekli yağış alan bir memlekete sahibiz, bu da devamında sürekli heyelanları getiriyor. Bu patlamalar heyelanları tetikleyecektir. Bu patlamalar sonrasında açığa çıkan toz; bitkilerin yeterli fotosentezi yapmasına engel olduğu gibi, çevre halkının sağlığını da olumsuz etkileyecek. Bölgede yaşanan köylülerin ve her türlü canlının yaşamı hiçe sayılıyor.”

Kaynak: Birgün

Paylaş