Bugüne kadarki tüm filmleri gişede yüksek rakamlara ulaşan Recek İvedik serisi, yeni filmi Recep İvedik 5 ile de gişenin altını üstüne getirdi. Açıklanan verilere göre filmi ilk 4 günde 1.9 milyon kişi izledi.

4 günde 1.9 milyon izlenen Recep İvedik 5‘in hasılatı ise 23 milyon 69 bin 499 lira. Ancak bu başarılı gibi görünen tabloda eksik kalan şöyle bir bilgi var. Recep İvedik 5 bir rekora imza atarak tam 1400 salonda birden gösterime girdi. Yani Recep İvedik 5 aslında tüm sinema salonlarını işgal altına aldı.

Recep İvedik 5‘in işgali yüzünden Martin Scorsese’ın Silence filmi salon bulamadığı için vizyon tarihi ilerleyen haftalara ertelendi. Recep İvedik 5 ile birlikte vizyona giren birçok film de benzer sıkıntılar yaşayarak çok az salonda gösterim şansı buluyor.

Yani aslında bu gişe rekorunun arkasında önemli bir başarı yatmıyor, kopya ve salon sayısıyla filmin dağıtımı konusunda büyük bir ambargo koyan Recep İvedik 5, bu ambargonun, işgalin ekmeğini yiyor. Gişe rakamlarını salon sayısını böldüğünüzde ve böyle bir hesaplamaya gittiğinizde aslında ortaya çıkan tablonun öyle rekor denecek düzeylerde olmadığını da göreceksiniz.

Sinemaya gittiğinizde önünüzde sadece Recep İvedik 5 seçeneği varsa, onun dışında bir alternatifiniz yoksa o filmi tercih etmiş olmuyorsunuz; bir nevi mecburiyetten o filme gidiyorsunuz. Yani bir konuda referandum yapıp, “hayır” demeyi yasaklamak, yalnızca “evet” seçeneğini meşru göstermek, sonuç “evet” çıktığında da bunu başarı saymak gibi.

Ayrıca söz konusu rakamlar bir başarı ise bile bu “tüm zamanların rekoru” sayılamaz. Çünkü 1989 yılından önceki döneme ait gişe verileri ne yazık ki bilinmiyor. Bu bilinmeyen dönemde oynayan birçok Yeşilçam filminin aylarca gösterimde kalıp birçok insana ulaştığını düşünürsek, Recep İvedik 5‘in rakamlarını geçmiş olma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu varsaymak mantığa aykırı olmaz.

Recep İvedik 5‘in içeriğinden ya da sinema kalitesinden bağımsız, sadece verilen istatistiklere dayalı bir yorum bu. Ortada bir tüm zamanlar rekoru yok, ortada tam anlamıyla bir işgal var.

Paylaş