Ülkemizde gerçekleşecek olan referandum gündeminde No filmiyle sık sık anılan Pinochet’yi deviren reklam kampanyası bu kez kitap olarak karşımızda. Başak Tan‘ın yazmış olduğu No – Hayır’ın Öyküsü kitabı, Şili’deki referandum sürecini tüm ayrıntılarıyla ve No filminde aktarılmayan detaylarıyla anlatma iddiasını taşıyor. Dünya genelinden farklı itiraz örneklerine de yer verilen No – Hayır’ın Öyküsü kitabı aynı zamanda yakın siyasi tarihimize yönelik de değerlendirmeler barındırıyor.

arka kapak

On beş dakikada her şey değişebilir; sokaklardaki hava, sandıktan gelen koku, rüzgârın yönü, komşuların yüzü, makamlar ve yasalar, özgürlükler ve yasaklar…

On beş dakikada durgun denizin dibindeki kırıklar gemileri yutabilir, yıkık kentlerden yeni kentler doğabilir, satranç tahtası yuvarlanabilir ve bütün hamleler unutulabilir.

Değişim on beş dakikanın çok öncesinden geliyordur ve sonrasında çok daha uzun bir yolculuğa devam edecektir. Sabitleyemeyeceğimiz mizacıyla değişim, artık birlikte yaşamayı öğrenmemiz gereken şeydir.

Birbirinden değişik organların ve uzuvların varlığına değil, onların sakat bırakılmasına “Hayır” demeyi gerektirir.

Paylaş