Galeri FE, 4- 25 Mart 2017 tarihleri arasında Pemra ve Yavuz Pilevneli’nin porselen, seramik ve fotoğraf sergisi Tek mi? Çok mu ?‘yu  ağırlıyor.
Pemra Sağlıkova Pilevneli  çalışmalarında, bir birim oluşturarak, birden fazla tekrarla, büyük, küçük, ince, kalın gibi kaygılarla, ritim ve hareket eşliğinde bağlantısal bütünlüğe ulaşmak amacındadır. Sanatçı için bu süreçte “doğa”: heyecanı, şaşırtıcılığı, sürprizleri ile engin bir malzeme cennetidir.

Sanatçı istediği formları oluştururken kullandığı “porselen çamuru”, plastik özelliği, beyazlığı, sırasında şeffaf olabilmesi ve yüksek derecede pişiriminden dolayı oluşan sağlamlığı ile kendisinin çalışmaktan büyük zevk aldığı bir malzemedir. Her geçen gün daha fazla uzaklaştığımız, yabancılaştığımız doğanın sonsuz nimetlerinden ve zenginliğinden faydalanmak için fırsatlar yaratmamızı ve onu hayatımıza bir şekilde sokmamızı öneren sanatçı, sergideki eserleriyle bunu seyirciye açıkça sunuyor.

Plastik sanatların birçok farklı disiplininde eserler üreten ve yurt içi/yurt dışı koleksiyonlarda eserleri bulunan Yavuz Pilevneli ise bu sergide bazen denizlerden bazen hayvanlar aleminden kısaca, doğadan ve organik yapılardan esinlenerek çeşitli eserlerle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Seramik pano ve heykellerin su altı fotoğrafları ile desteklendiği sergiye mozaikler de renk katıyor. Sanatçı aslında özlediğimiz ve hala gizemli kalmış doğayı, kuşlar, yengeçler ve bazen de gergedanlarla eğlenceli bir dille kurgulamış. Renkli, hareketli ve yer yer ritmik dinamiklerden yola çıkan Pilevneli bazı eserlerinde de “mizah ” yapmayı ihmal etmemiş. Bizlere az bildiğimiz bir dünyanın da kapılarını açan sanatçı, bu sergiyi seramik sanatçısı eşi Pemra Sağlıkova Pilevneli ile paylaşıyor.

 

Galeri FE: Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No 60/2 Daire 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

Paylaş