“Hangi okuyucuyu mu isterim, en bağımsızını; beni, kendini ve dünyayı unutup yalnız kitabın içinde yaşayanı.” (Goethe)

Ünlü fotoğrafçı Steve McCurry’nin dünyanın 30 farklı ülkesini dolaşarak okuyan insan fotoğrafları çekti. Steve McCurry’nin farklı koşullarda, farklı mekanlarda, her şeye karşı okumayı sürdüren insanlara dair çekmiş olduğu bu fotoğraflar Steve McCurry: Okumak adıyla kitaplaştırılarak basıldı.

BRAZIL-cSteve-McCurry

Steve McCurry: Okumak kitabının önsözünde okuyan insanın yüzünde daima bir aydınlık olduğu belirtilerek, “Okurlar ne yalnızdır ne de sıkılırlar; çünkü okumak aydınlatan bir sığınaktır” deniyor.

BURMA-10379

Önsözde bahsi geçen aydınlanmayı siz de McCurry’nin fotoğraflarında keşfedebilirsiniz. İtalya’da bir müzede kitap okuyan bir kadınla, Kabil’deki bir sokak satıcısının yüzlerinde aynı ifadeyi görebilirsiniz.

Yaklaşık 40 yıldır fotoğrafçılık yapan Steve McCurry, Macar bir fotoğrafçı olan André Kertész’in okuyan insanlara dair fotoğraflarının olduğu bir kitabı okuduktan sonra, ondan etkilenerek kendisi de dolaştığı ülkelerde okuyan insanları fotoğraflamaya başlamış.

Okuyan insanların haberleri olmadan, onların okumaya daldıkları ve etrafında olup bitenden soyutlandıkları anda çekilen bu fotoğraflar bizlere koşullar ne olursa olsun okuma eyleminin insanı nasıl bir hayaller alemine götürdüğünün kanıtı niteliğinde.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Paylaş