Etiyopya’nın başkenti, Addis Ababa. Kentin iki yüzü; kaybolmuşların gölgelere gizlendiği sokaklar ve zenginlerin gösterişli ışıklara bürünmüş villaları. Mamo ve Dani. İki çocuk. Kendilerini aniden yurtsuzluğun, yalnızlığın, korku ve çaresizliğin içinde bulan iki çocuk. İki kaçak. Kapılar kapanıyor yüzlerine, kaçtıkları yere dönüş ise olanaksız.

Sokaklar. Kimsesizliğin o sert yüzü. Artık Mamo ve Dani için yalnızca sokaklar var. Biri kaçırılıp satıldığı çiftçinin elinden firar ederek atıyor kendini başkentin sokaklarına, diğeri ise villasının kapısından korku içinde, usulca süzülerek bırakıyor kendini acımasız bir savaşın ortasına.

Sanki ayaklarının dibinde derin bir çukur açılmıştı, insanın düşmekten ödünün kopacağı ama içine yuvarlanmanın çok kolay olduğu bir çukur.”

Elizabeth Laird’ın güçlü romanı, Çöplük Kralı, Etiyopya’daki sokak çocuklarının gerçek öyküsünden yola çıkarak yazılmış, iki çocuğun mücadelesi üzerinden çok şey anlatmayı başaran bir kitap.

Mamo ve Dani sokaklarda hızla büyür ve olgunlaşırken (zira sokaklar çabuk büyütür, her ıstırap gibi), kişilikleri hızla ağırlık ve bütünlük kazanırken Laird okuruna Etiyopya’yı, sokakları ve elbette çaresizliği, okurunu bir umutsuzluk çukuruna salmadan anlatmayı başarıyor. Çünkü bir yandan direnmeyi, savaşmayı, birlik olmayı anlatıyor. Çöplük Kralı olmanın bile insanı mutlu edebileceğini anlatıyor. Bir züğürt tesellisinden değil, her şeye rağmen yaşamanın gücünden söz ediyor. Uzanacak bir dosta sahip olmanın eşsiz neşesinden. İnsanın kendine, en olanaksız anda bile yeni bir seçenek yaratabilme gücünden…

İnsanların korkunç yanlarını anlatırken, susturulamayan o narin sevinçleri de aktarıyor. Bence en çok, hâlâ – ve her durumda – yüzde kendine yer eden bir gülümsemeden söz ediyor. Umuttan.

***

Zarife Biliz’in imzasını taşıyan Çöplük Kralı’nın çevirisi enfes. Editörel çalışma titizlikle yapılmış. Sayfa düzeni temiz, okunaklı. Kapak ise yalın, etkili ve özgün bir tasarıma sahip.

Anıl Ceren Altunkanat

Kültür Mafyası Editörü

ceren@kulturmafyasi.com

Latest posts by Anıl Ceren Altunkanat (see all)

Paylaş