Bilim tarihinin tartışmasız en önemli isimlerinden biri olan Nikola Tesla’nın hayatını ve çalışmalarını anlatan Elektrik Çağının Mucidi Tesla kitabı Say Yayınları tarafından basılarak raflarda yerini aldı. W. Bernard Carlson’ın yazdığı Elektrik Çağının Mucidi Tesla, ABD’de 2013 yılının en iyi popüler bilim kitaplarından biri olarak gösterilmişti.

Özellikle son yıllarda Nikola Tesla’ya dair popüler kültürün yoğun bir ilgisinin olduğu aşikar. Hakkında birçok kitap yazılan, popüler filmlere konu olan Nikola Tesla hakkında derli toplu ve zihin açıcı bir kaynak olma iddiası taşıyan Elektrik Çağının Mucidi Tesla, popüler bilime ilgi duyan okurların ilgisini çekebilecek bir kitap.

15776917_1286866511336014_252786562818340332_o

arka kapak

Nikola Tesla’nın çağdaş uygarlığa en büyük katkılarından biri alternatif akımla (AC) işleyen elektrik motorunu icat etmesiydi. AC motoru elektrik enerjisinin sadece aydınlatma yapmak için değil güç üretmek için de kullanılmasını sağladı. Bugün ev, işyeri ve fabrikalarda işleyen makineler AC motoru sayesinde çalışmaktadır.

Tesla’nın diğer önemli buluşu ise kablosuz enerji nakliydi. Bu buluşu sayesinde çok önemli birkaç başka teknoloji üretti: uzaktan kumanda, radar, kablosuz aydınlatma ve kablosuz haberleşme. Fakat Tesla onları ticari ürünlere dönüştürmeyi başaramadığı için bugün bu buluşlar ve teknolojiler onun adıyla anılmaz.

Tesla’nın üne kavuşmasında bu icatlar kadar, ortaya attığı büyük fikirler de etkili olmuştur. İnsanlara bedava kablosuz enerji ve haberleşme imkânı sağlamak, “Marslılar” ile iletişim kurmak, bir robot soyu yaratmak, ölüm ışınları saçan bir silahın caydırıcı gücü sayesinde tüm savaşlara son vermek… Böylesi müthiş buluş ve düşüncelerin onun günümüzde popülerliğini koruyan bir kültür figürü olmasına yol açtığına hiç şaşmamak gerek.

Büyük mucidin çalışmalarını, hayal dünyasını, düşüncelerini ve hayatını bir bütün olarak ortaya koyan Elektrik Çağının Mucidi Tesla ABD’de “2013 yılının en iyi popüler bilim kitaplarından biri” seçildi.

Paylaş