Domingo Yayınevi etiketiyle çıkan David Runciman‘ın Politika‘sı, neden ve nasıl yönetildiğimizi irdeliyor. Politikanın ne olduğunu ve neden politikaya ihtiyaç duyduğumuzu gayet anlaşılır ve sürükleyici bir dille, aynı zamanda eşsiz bir sayfa tasarımı ve görsellikle anlatıyor. Editörümüz Anıl Ceren Altunkanat‘ın çevirdiği Politika’nın yazarı David Runciman, Cambridge Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörüdür ve The Politics of Good Intentions (2006), Political Hypocrisy(2008) ve The Confidence Trap (2013)’in de aralarında olduğu pek çok kitabın yazarıdır. Aralarında London Review of Books‘un da bulunduğu pek çok periyodik yayın için siyaset üzerine yazılar kaleme almaktadır.

politika

“Seçme şansı verselerdi, Danimarka’da mı yoksa Suriye’de mi doğmak isterdiniz? Şayet özel bir bağınız yoksa, sorunun cevabı barizdir.

İster sevin ister burun kıvırın, politika önemlidir. Dün sıkıcı bir kuzey karakolu olan Danimarka’yı böylesine çekici hale getiren de, uygarlığın beşiğinde yer alan Suriye’yi bu derece yaşanmaz kılan dapolitikadır.

Elinizdeki kitap, dünyanın önde gelen siyaset bilimcilerinden David Runciman tarafından hazırlanmış, kısa ama tesirli bir rehber: Politika nedir? Neden ona ihtiyaç duyarız? İçinde bulunduğumuz çalkantılı günlerde bizi nereye doğru götürebilir? Tüm soruların cevabı demokrasi olabilir mi? Yoksa Washington’daki Kongre binasının da, tıpkı Atina’daki Parthenon ya da Moskova’daki Lenin mozolesi gibi, büyüleyici bir harabeye dönüşmesi kaçınılmaz mı?

Runciman’ın berrak anlatım dili ve etkileyici görsel tasarımıyla POLİTİKA, nasıl –ve neden– yönetildiğimize kafa yoran herkes için önemli bir kitap.” (Tanıtım Bülteni’nden)

Kitaptan tadımlık bir bölüm: Politika


Politika, David Runciman, Çeviren Anıl Ceren Altunkanat, Domingo Yayınevi, Haziran 2016, 176 sayfa


Paylaş