Gerçek adı Norma Jeane Mortenson olan Marilyn Monroe, sadece sinemanın değil, genel olarak popüler kültürün hala en önemli sembollerinden biri. İsmi, seks ve cazibe ile anılan Monroe, oynadığı filmler, çektirdiği fotoğraflar ve hakkında çıkan sansasyonel haberler neticesinde, henüz hayattayken bu imajı oluşturmuştu. Her adımı bir olay haline gelen Monroe’nun ölümü bile hala birçok spekülasyona neden olmayı sürdürüyor.

Ünlü biyografi yazarı J. Randy Taraborrelli, Marilyn Monroe sembolünü, okurun zihninde bir insan olarak tekrar oluşturan bir çalışmaya imza atmış. Artemis Yayınları’ndan çıkan Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı, Monroe hakkında bugüne kadar yanlış olarak bilinen birçok ayrıntıya açıklık getirdiği gibi, onun “seks sembolü” olarak oluşturulan imajının arkasındaki kırılgan, hassas ve çocuksu kadını ortaya çıkartıyor.

“Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı”nı okurken Marilyn Monroe’nun dışarıdan görülen gösterişli hayatının ardında devasa acılar yaşandığını, objektiflere gülümseyen o muhteşem kadının aslında bir maske taktığını anlayacaksınız. Kitap, daha önce yayınlanmamış birçok fotoğraf ve yine daha önce yazılmamış birçok ayrıntı barındırsa da, yıldız hakkında verdiği en önemli bilgi, Monroe’nun kariyeri boyunca çift karakterli bir hayat yaşamak zorunda kalması.

Annesi şizofreni hastası olan Monroe, henüz Norma Jeane iken, anne baba sevgisinden uzak bir çocukluk geçirmiş. Annesinin sağlık problemleri nedeniyle akrabalarının, arkadaşlarının ve komşularının yanında yetişen Norma Jeane, henüz 16 yaşındayken komşusu James Doughtery ile evlenmek zorunda kalıyor. Bu zorunluluğun nedeni eğer evlenmezse çocuk esirgeme yurduna götürülecek olması. Daha çocuk yaşta evlenmek zorunda kalan Norma Jeane, bu sürecin zihninde yarattığı etkileri hayatı boyunca taşımak durumunda kalıyor. Büyük bir özgüven eksikliği yaşayan Norma Jeane’in, Marilyn Monroe olma hikayesi bile başlı başına ilginç bir durum. Aslında kitap, Norma’nın hiçbir zaman ortadan kaybolmadığını, sadece Norma’nın kamera önünde ve gerektiği yerlerde Marilyn karakterini oynadığını iddia ediyor. Birbirine zıt bu iki karakterin aynı bedende yaşamaları ise, hali hazırda sıkıntılı bir zihinsel gelişime sahip olan Monroe için, psikolojik olarak yıpratıcı bir rol oynuyor.

marilynmonroe-ve-bilinmeyenhayati-j.randy-taraborelli

“Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı”, Monroe’nun fiziksel güzelliğini ön plana çıkartan rollerden sıkıldığını ve bu rollerden kurtulmak, kendi oyunculuğunu geliştirmek için elinden geleni yaptığını anlatıyor. Bu konuda Monroe’nun çalışma arkadaşlarına yaşattığı sıkıntılar da yok değil. Monroe’nun en önemli özelliği sürekli geç kalması. Bu geç kalışlar dakikalarla değil, saatlerle ifade ediliyor. Öyle ki Monroe’nun bu huyundan dolayı çoğu kimse onunla çalışmayı istemiyor. Ama Monroe kamera karşısında öyle bir performans sergiliyor ki, o bekleyişler unutulup gidiyor.

Kitap, yalnızca Monroe’nun hayatını anlatmakla kalmıyor, Hollywood’un yıldız sistemini, sinema sektörünün işleyişini de anlatıyor. Yükselmenin yolunun, yüksektekilerin yatak odasından geçtiği bir işleyişte, tek hayali sinema yıldızı olmak olan Norma Jeane’nin, Marilyn Monroe’yu yaratmaktan başka şansı kalmıyor. Bu efsane kadın ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak, ve bildiklerinin doğru olup olmadığını sınamak isteyenlere tavsiye edilir.

 

Paylaş