Pera Eğitim, 1 – 29 Eylül 2012 tarihleri arasında Lomography işbirliği ile, Pera Müzesi’ndeki “Deneyimin Ötesi Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Projeleri” sergisi kapsamında “Pera Müzesi’nden Genç Lomography Kareleri” adlı bir atölye düzenliyor.

14 – 18 yaş grupları için hazırlanan “Pera Müzesi’nden Genç Lomography Kareleri” atölyesinde, katılımcılar öncelikle LomoKino – kısa film seçkisi gösterimi izleyecek; ardından Lomography’nın temel teknik kullanımı hakkında bilgi edinecekler. Atölyenin uygulama bölümünde ise, gençler müzede farklı Lomography makineleriyle çekim yapabilecekler.

Pera Müzesi, atölye bitiminden bir hafta sonra katılımcıların fotoğraflarını Pera Müzesi Blog’unda, Facebook sayfalarında, Pinterest ve Twitter’da paylaşacak. Fotoğraflar aynı zamanda Lomography Dergi’sinde yayınlanacak, Lomography’nin Sosyal Medya alanlarında paylaşılacak.

Yaş Grubu: 14 – 18
Tek Günlük Atölyeler: 14:00 – 17:00
1. Atölye: 1 Eylül Cumartesi
2. Atölye: 8 Eylül Cumartesi
3. Atölye: 15 Eylül Cumartesi
4. Atölye: 22 Eylül Cumartesi
5. Atölye: 29 Eylül Cumartesi
Kontenjan: 5 kişi
Atölye başına katılım bedeli: 30 TL
Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 0212 334 99 00 (4)
egitim@peramuzesi.org.tr

Ayrıca, atölye katılımcıları Lomography İndirim Kupon Kodu ile Lomography ürünlerini daha uygun fiyatlara yakından tanıma fırsatı edinebilecekler.

Detaylı Atölye Akışı
14:00 – 15:00 Tanışma, Pera Müzesi ilgili kısa bilgi, Lomography sunumu, LomoKino – kısa film seçkisi gösterimi
15:00 – 15:30 Lomography kullanımı hakkında bilgilendirme
15:30 – 17:00 Müze’de Lomography fotoğraf makineleriyle çekim

Lomography’nin Hikayesi
Lomography’nin hikayesi 1990’ların başına rastlar…
Bir grup Viyanalı öğrenci, gizemli Rus fotoğraf makinesi, Lomo Kompakt Automat ile karşılaştılar. Çekilen fotoğrafların sonuçları karşısında çok şaşırdılar. Fotoğrafları; canlı renklerde, derin saturasyonlu ve vinyetli, dolayısıyla daha önce hiç karşılaşmadıkları şekildeydi. Lomography global olarak aktif, deneysel ve yaratıcı görsel anlatıma odaklı, düşük ve yüksek teknolojinin karışımını kullanan, fotoğrafçılık ve dizaynla uğraşan kültürel bir yapı. Analog fotoğrafçılığın benzersiz yapısından etkilenerek, gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

 

Paylaş