Kutluğ Ataman’ın, merkezinde Türkan Şoray gibi davranan ve gerçek yaşamı da Türkan Şoray melodramlarına benzeyen bir trans bireyin yer aldığı çoklu kanal video enstalasyonu Ruhuma Asla, tek kanal versiyonu ile WitchTV’de sansürsüz ve bedelsiz olarak yayında!

Ruhuma Asla adını, eski Türk filmlerindeki iyi Türk kızı karakterinin tecavüzcüsüne söylediği, klişeleşmiş cümlesinden alıyor: Bedenime sahip olabilirsin, ama ruhuma asla! Ruhuma Asla’nın merkezinde, Yeşilçam’ın divası Türkan Şoray gibi davranan ve gerçek yaşamı da Türkan Şoray melodramlarına benzeyen bir trans birey yer alıyor. Ceyhan, erkek olarak dünyaya geliyor. Çocukluğu, “feminen” davranışlar sergilediği için asker babası tarafından yediği dayaklarla geçiyor. On üç yaşındayken kendisindeki cinsel “sapma”nın tedavi edilmesi için psikiyatrlara götürülüyor. İstanbul’da tanınmış bir emniyet amiri olan Hortum Süleyman tarafından dövülüp işkenceye uğruyor. Şimdi ise Lausanne’da yaşıyor ve Yeşiller Partisi’nde aktivizme devam ediyor.

Ruhuma Asla hem belgesele hem de kurguya benziyor, ancak ikisi de değil. Yüz yüze ve sert bir biçimde anlatılan hikâye, klasik Türk melodram stilini taklit ediyor.

Paylaş