Hayvan isimlerinin hakaret olarak kullanılmasına karşı olmakla birlikte ismindeki “çakal” göndermesine vurgu yaparak Birgün gazetesinin Kurtlar ve Çakallar filmiyle ilgili haberini paylaşmak istiyoruz.

Kurtlar ve Çakallar 12 Eylül darbesi sonrası ülkücülerin yaşadıklarını anlatma iddiasında olan bir dönem filmi. Devlet Bahçeli çekilmesi konusunda destek vermiş, filmin çekimleri kışın başlamıştı. Ancak Birgün’ün haberine göre filmin çekimleri yarım kalmış, çünkü yapımcılar set işçilerine paralarını ödemedikleri için işçiler iş bırakmış.

“Han Film tarafından çekilen, yapımcılığını ve yönetmenliğini Bilgehan Karaca’nın üstlendiği filmin Ankara’da -15 derece soğukta yapılan çekimlerinde set çalışanları, günde ortalama 14-15 saat zor koşullar altında çalıştı, ancak emeğinin karşılığını alamadı.

İlk bir ayın sonunda parasını alamayan ilk ekibin iş durdurarak durumu protesto etmesi üzerine, yapım şirketi ikinci bir ekip getirtti. Çalışanların sayısı böylece yaklaşık 100’ü bulurken, ikinci ekip de parasını alamadı ve iş durdurdu. Şirketin verdiği senetler de ödenmeyince tüm çalışanlar işi bıraktı. Film çekimlerinin ancak yüzde 70’inin tamamlanabildiği, kalan bölümü çekebilmek için şirketin üçüncü bir ekip aradığı öğrenildi.

BirGün’e konuşan DİSK Sine-Sen üyesi ışık şefi Mehmet Ülker, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Benim 50 bin liralık alacağım için 25’er binlik iki senet yaptılar. Ancak senetler karşılıksız çıktı. Banka senetin ödenmemesi üzerine protesto çekti, ancak sonuç alınamadı. Şimdi arkadaşlarımla birlikte icra davası açacağız.”

Ülker, şu anısını da paylaştı: “Bu filmin çekimlerinde çok soğuk havada çalıştığımız için kuaför arkadaşımız iki kere ateşlendi. 40 derece ateşi vardı, titriyordu. Hastaneye götürmek için para istedik. ‘Para yok’ dediler bize. Arkadaşı kendi paramla hastaneye götürdüm. Birçok insanın cebinde yol parası bile yoktu.”

Paylaş