Pera Film’de sinema sezonu, Kore filmleri ile devam ediyor. 9 Ekim Cuma günü başlayacak olan ve Kore sinemasının özgün filmlerini bir araya getiren “Kore Film Günleri” 16 Ekim’e kadar devam edecek. Etkinlik, 10 yıllık zaman dilimine yayılan farklı türlerdeki 5 filmi sinemaseverlerle buluşturuyor. Kore’nin yeni nesil yönetmenlerine ışık tutan seçkisiyle 16 Ekim’e kadar devam edecek olan “Kore Film Günleri” kapsamındaki filmler ücretsiz olarak gösterilecek.

dongmakgola-hosgeldiniz

Dongmakgol’a Hoşgeldiniz

Pera Müzesi’nde “Kore Film Günleri” yönetmen Han Jae-rim’in Joseon krallığının en yetenekli yüz okuyucusu Nae-kyung’un, Joseon krallığı tarihinde yaşanmış en büyük güç savaşının içine kadar uzanan hikayesini konu alan “Yüz Okuyucu”(2013) filmi ile başlıyor.

Song Il-gon yönetmenliğinde, abartıdan uzak bir dille izleyiciye aktarılan ölümsüz aşk hikayesi “Sadece Sen”(2011) filmiyle devam eden Kore Filmleri; Lim Soon-rye’nin gözünden Atina Olimpiyatları’na hazırlanan kadın hentbol grubunu konu alan “Hayatımızın En Güzel Anı”(2008)’yla yeni dönem Kore’ye ışık tutuyor.

hayatimizin-en-guzel-ani

Hayatımızın En Güzel Anı

“Dongmakgol’a Hoşgeldiniz”(2005) filmi birçok yapıta konu olan Kore Savaşı’nı klişelerden uzak bir dille beyazperdeye yansıtıyor. Yönetmen Park Kwang-hyun’un Amerikalı ve Koreli askerlerin huzurlu kasaba Dongmakgol’a gelişleri sonrasında yaşanan olayları ve çıkmaz sokak “savaş”la yüz yüze gelmelerini aktarıyor.

Pera Müzesi Kore Filmleri’nde gösterime girecek son eser ise Kim Seong-ho’a ait “Bir Köpeği Kaçırmanın Mükemmel Yolu”(2014). Film, Ji-so ve arkadaşı Chae-rang’in zengin birinin köpeğini çalması ve sonra bulmuş gibi davranıp sahibine geri vererek para kazanma hayali üzerine kurulu senaryosuyla bir çocuk gözünden hayatın farklı yönlerini ortaya koyuyor.

Paylaş