Arjantinli performans sanatçısı Marta Minujin, dünya genelinde sansürlenmiş ve yasaklanmış kitaplardan dev bir tapınak yaptı. Sanatçının “Parthenon of the Banned Books” adını verdiği bu eser, Yunanlıların Akropolisindeki dev tapınağa benzetilerek tasarlanmış.

Kitapların sansürlenmesine ve yasaklanmasına karşı şu ana kadar yapılmış en etkili protestolardan biri olan bu sanat eseri Almanya’nın Kassel kentinde Eylül ortasına kadar Documenta 14 adlı sergi kapsamında sergilenecek.

Marta Minujin, eserinde yer alan dünyanın farklı bölgelerinde farklı zamanlarda yasaklanmış ya da sansüre uğramış kitapları Kassel Üniversitesi öğrencileri ile birlikte araştırıp listelemiş. Daha sonra ise bu kitapların okula bağışlanması için bir çalışma başlatmış.

KASSEL, GERMANY – JUNE 07: The artwork ‘The Parthenon of Books’ by artist Marta Minujin pictured on June 7, 2017 in Kassel, Germany. The documenta 14 is the fourteenth edition of the art exhibition documenta and will take place 2017 in both Kassel, Germany its traditional home, and Athens, Greece. (Photo by Thomas Lohnes/Getty Images)

Bu harika sanat eseri tam 100 bin kitaptan oluşuyor.

Paylaş