Kahve kültürümüz, zevkimiz ve ilgimiz ile birlikte giderek gelişiyor. Tutkunu olduğumuz kahve, hayatımızda giderek daha önemli bir yer ediniyor. Yeni kafeler, yeni tatlar…

Anette Moldvaer, kahve kültürümüze eşsiz bir katkı sunacak bir kitapla çıkıyor karşımıza; Kahve Tutkusu. Kahve Tutkusu, kahve üreten uluslar ve kahveleri hakkında, kahve üretimi ve onun kahve çekirdeği haline gelmesindeki işlemler, daha doğrusu kahve hakkında her şey ile ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Kahve tarifi de veren Kahve Tutkusu, bir barista kadar güzel kahve yapabilmenize ve kahveden anlamanıza yardımcı 0luyor. İskandinavya kahvesinden Senegal kahvesine kadar birçok farklı kahve türünün tarifi, malzemeleri ve bu kahveler hakkında detaylı bilgileri Kahve Tutkusu’nda bulmak mümkün.

NTV Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan Kahve Tutkusu, fotoğrafları, baskı kalitesi ve içeriğiyle kahve tutkunlarının baş ucu kitabı olmaya aday.

sanat,9PBqJ5ViV0SklUQWIUjYbg


Kahve Tutkusu, Anette Moldvaer, Çeviren Nuray Mestci, NTV Yayınları, Aralık 2015, 224 sayfa


 

Kitaptan tadımlık bir bölüm:

Kahve ağacı hep yeşildir. Uygun iklim ve yüksekliğe sahip 70 ayrı ülkede yetişir. Ağaçlar özenle kültürlenir, çiçeklenip meyve vermesi için üç-beş yıl gerekir, bu meyveye kahve kirazı denir.

Kahve kirazları hasatta toplanır. İki çekirdeği vardır, işlendikten sonra kahve çekirdeği haline gelir. Ticari olarak yetiştirilen iki temel kahve ağacı türü bulunur; Arabika ve Robusta. Robusta çok verimli, zararlılar ve hastalıklara karşı dayanıklıdır, verdiği kahve kirazlarının lezzeti oldukça sadedir. Fideler birkaç ay fidanlıkta büyütüldükten sonra kalıcı yerlerine dikilir. Üreticiler Arabika çekirdeklerinden yapılan kahvenin mükemmel bir tada sahip olduğunu söylerler.

 

 

Paylaş