Peter Swanson‘ın Kalbimdeki Gizli Katil‘i, kara romanlardaki femme fatale olgusunun güncel bir örneği. Altın Kitaplar etiketiyle raflarda yerini alan Kalbimdeki Gizli Katil, George Foss isimli 40 yaşlarında, kendi halinde bir adamın, anlatımızdaki femme fatale ile karşılaşması neticesinde gelişen olayları anlatıyor.

Femme fatale, baştan çıkarıcı, güzel ve etkileyici, ama aynı zamanda karanlık bir kadın prototipidir. Onunla ilişki kuran erkekler masalsı bir güzelliğin tadını çıkarırlar ama başları da beladan kesinlikle kurtulmaz. Kalbimdeki Gizli Katil, işte bu prototipi hikaye örgüsünün merkezine koyarak güncel bir hikaye çıkarıyor karşımıza.

kalbimdeki-gizli-katil-m


Kalbimdeki Gizli Katil, Peter Swanson, Çeviren Esat Ören, Altın Kitaplar, Mayıs 2016, 248 sayfa


Satın Al

 

George Foss, 20 yıl sonra eski sevgilisi Liona Decter ile karşılaşır. Liona başının belada olduğunu söyleyerek George’dan yardım ister, elbette bunu yaparken onu etkilemekten de geri durmaz. Geçmişin ve ona olan sevgisinin hatırına yardım etmeyi kabul eden George artık bu türün klasik tuzağına düşmüş ve belalı bir maceraya adım atmıştır.

20 yıl öncesini ve bugünü paralel kurguyla veren Peter Swanson, her iki hikayede de heyecanın dozunu hiç düşürmüyor. Peter Swanson’ın Öldürmeye Değer Kişiler isimli diğer bir kitabı da, yine Altın Kitaplar etiketiyle daha önce yayımlanmıştı.

Paylaş