19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. 15 Ekim’de açılacak festivalde dünyaca ünlü kukla sanatçıları gösteriler sunacak.

Katıldıkları festivallerde hazırladıkları kuklalar ve kukla oynatımındaki üstün yetenekleri ile birçok ödüle layık görülen Mascots and Puppets Specialists kukla grubu, 19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ne geliyor. 2004 yılında Frankie Malachi tarafından kurulan Mascots and Puppets Specialists, kurulduğu günden beri birçok uluslararası festivalde davet edildi. Katıldıkları festivallerden bol bol ödül ve övgü toplayan grup, 2009 yıllında Singapur’da düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nın açılış töreninde hazırladıkları dev kuklalarla bütün seyircileri büyülemişti.

afis-19-ul-ar-ist-kukla-fest

Mascots and Puppets Specialists grubunu, 19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde “Singapur Sokakları – Streets of Singapore” oyunu ile izleyeceğiz. Söz kullanılmayan oyunda müzik ön plana geçiyor. Singapur dünyadan birçok kültürü kendi içine almış küçük bir ülke.  İşte bu kadar zengin,  değişik kültür yapılarının esprili bir anlatımla Singapur’un yaşayan bütün insanlarını tüm yaş gruplarına hitap eden bu oyunda hareketli ve neşeli bir tempoda seyredeceğiz.

FESTİVAL, 15-30 EKİM’DE

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren, İstanbul’un en köklü ve renkli festivallerinden 19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivale;  Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Macaristan, Singapur, Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık 20 ekip katılacak. Tüm yaş gruplarına hitap eden gösterilerin sahneleneceği Festival’de el kuklası, animasyon, gölge kuklası, gezici oyunlar, ipli kukla, maskeler, bunraku gibi pek çok farklı kukla tekniği seyircilere görsel şölen yaşatacak, onları bambaşka dünyalara götürecek.

singapur3

DAHA FAZLA MEKAN, DAHA RENKLİ OYUNLAR

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen Festivalin Sanat Yönetmenliğini İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek üstleniyor. UNESCO Kültürel Miras Taşıyıcısı ve Festival Genel Sanat Yönetmeni Cengiz Özek görüşlerini şöyle dile getiriyor: “1997’den beri dünyanın en önemli kukla sanatçılarını ve oyunlarını İstanbul’a getiriyoruz. Bir önceki yılların başarılarına bakarak her yıl heyecanımız daha da artıyor. Bu yılki festivalimizde daha fazla mekan, daha renkli oyunlar, daha fazla seyirci olacak. İstanbulluları ve İstanbul’u ziyarete gelenleri kukla sanatı ile bir festival havasında buluşturacağız.”

Festival biletleri için: https://www.biletinial.com/

 

Paylaş