Dünya üzerinde sanat tarihi açısından önem taşıyan birçok eser bulunuyor. Bunların tamamını ziyaret edip görebilmek hem zaman açısından hem de maddi açıdan oldukça zor. Gerçeğinin yerini tutmaz, ama neyse ki birçok önemli sanat müzesini sanal olarak ziyaret edebiliyoruz. İşte internet kullanarak gezebileceğiniz dünyaca ünlü müzeler:

1- Louvre Müzesi

Louvre dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri ve Paris denilince akla gelen en önemli figür. Müze Mısır Antikaları gibi birçok önemli koleksiyonu için ücretsiz sanal tur imkanları sunuyor. Bu koleksiyonların sergilendikleri alanlarda sanal olarak dolaşabilir ve eserlerin üzerine tıklayarak haklarında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Müzeye buradan ulaşabilirsiniz.


2- Solomon R. Guggenheim Müzesi

Mimar Frank Lloyd Wright taraından tasarlanan Guggenheim Müzesi’nin binası bile oldukça etkileyici olsa da, içerideki birçok paha biçilemez sanat eserini görmek için müzeyi ziyaret etmenize gerek yok.  Müzede Franz Marc, Piet Mondrian, Pablo Picasso ve Jeff Koons’un eserleri de dahil olmak üzere birçok koleksiyon online olarak ulaşılabilir durumda. Müzeyi buradan ziyaret edebilirsiniz.


3- National Gallery Of Art

1937’de kurulan National Gallery Of Art ücretsiz olarak gezilebilen halka açık bir müze. Ama bu müzeyi ziyaret etmek için Washington’a gitmenize gerek yok. Van Gogh koleksiyonu dahil birçok eseri buradan sanal olarak görebilirsiniz.


4- British Museum

Londra’daki British Museum’daki 8 milyondan fazla nesneyi içeren koleksiyonu buradan sanal olarak gezebilirsiniz.


5- Smithsonian National Museum of Natural History

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Smithsonian National Museum of Natural History’nin sanal turlarına buradan ulaşabilirsiniz.


6- The Metropolitan Museum Of Art

New York’taki Metropolitan Müzesi, iki milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. İçlerinde Van Gogh, Jackson Pollock gibi sanatçılara ait olan eserlerin de yer aldığı birçok koleksiyonu buradan online olarak görebilirsiniz.


7- Dali Theatre – Museum

Tamamen Salvador Dali’nin eserleriyle dolu olan Dali Müzesi’ni buradan ziyaret edebilirsiniz.


8- Vatikan Müzesi

Papalar tarafından birçok yüzyıl boyunca toplanan önemli eserlerin yer aldığı müzede, Michelangelo’nun The Sistine Chapel’inin de yer aldığı birçok bölüme sanal olarak buradan erişebilirsiniz.

Paylaş