Adaletin berhava olduğu bir ülkede, adil bir yargılamadan geçmeden boyladıkları hapishanede -ayrıca- eşitsiz muamele gören bir grup insanın ‘insanlık dışı’ halleri..

Tıpkı dışarıda olduğu gibi- cehaletin, gücün, paranın ve rüşvetin hükmettiği mapushane denen bu ortamda, kendi yedikleri bin bir çeşit halta bakmadan, bir takım ‘zavallı’ cinsi sapıkları -devlet gücü katkısıyla- katleden, bunu yaparken gururlanmayı da ihmal etmeyen böylesi ‘zavallı’ yaratıkların ilham kaynaklarını bulmanız pek de zor olmasa gerek..

Film -karakterlerin davranışlarından, olan biten her türlü rezilliğin sunumuna kadar- oldukça gerçekçi ve tabii, rahatsız edici; lâkin, ‘özgün’ bir tarafı da pek yok..

Toplumun iliklerine işlemiş ‘iki yüzlü ahlak’ anlayışının ‘içeride’ki devamı olan bu ‘vahşi’ durumun gerçek hayattaki örneklerini duymayanımız yoktur sanırım; bunun dışında, birçok yerli ve ecnebi filmde fazlasıyla işlendiğine tanıklık ettiğimiz bu mevzunun üzerimizdeki etkisi de sırf bu yüzden ‘zayıf’ gerçekleşmiştir, arz olunur..

Damat Koğuşu

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: İlker SavaşKurt

Oyuncular: Musa Can Pekcan, Diyar Karadaş, Barış Atay, Caner Erdem

Konu:

Damat Koğuşu”, tecavüz suçlularının bulunduğu koğuşlara verilen isimdir. Bu koğuşlarda, yargının adaletine inanmayanlar, kendi yasa dışı adaletini kurar. Bu acımasız sistem içinde, ceza bir gelenek, infaz ise kaçınılmazdır. Taciz, tecavüz, çocuk istismarı gibi suçları kesinleşmiş olanların, cinayet suçlusu gözü pek mahkûmlarla aynı yerde tutulduğu, korku ve dehşetin, işkencenin ve acının her an yaşandığı bu yerde merhamete yer yoktur. Damat koğuşlarının, Türkiye’de yaşanmış gerçek öykülerinden ilham alınan filmde, tecavüz suçlamasıyla koğuşa getirilen bir gencin (Yusuf) ekseninde, bu koğuşta gerçekleşen olaylar anlatılmaktadır. Kimin masum, kimin suçlu olduğunun adım adım anlaşıldığı hikâyede, içeride yaşanan şiddet tüm gerçekliğiyle aktarılır.

Numan Serteli

Mümkün Mertebe'de yazar. Kötü filmlerin korkulu rüyası, mümkün mertebe genç aktrislerin sevgilisi, figüranların dert ortağı, iyilerin dostu kötülerin hasmı; nam-ı diğer: Mafya Babası

Latest posts by Numan Serteli (see all)

Paylaş