Tarzı, müziği, aksesuarları ve sahne performansı ile oldukça renkli ve ilgi çekici bir sanatçı olan Hindi Zahra, Şubat ayında tekrar İstanbul’da konser verecek. Caz ve dünya müziğini benzersiz bir şekilde harmanlayan Hindi Zahra 1 ve 2 Şubat 2017 tarihlerinde üstü üste iki gece Babylon’da sevenleriyle buluşuyor. Konserler Babylon Bomontiada’da saat 21.30’da başlayacak.

Geçtiğimiz Ramazan ayında verdiği konserle büyük ilgi gören Hindi Zahra, kendine özgü üslubunu, caz ve Fas kökenlerinden gelen enstrümanlarla zenginleştiriyor. Prodüksiyonunu ve aranjmanını tamamen kendisinin yaptığı albümü “Handmade”i 2010 yılında müzikseverlere paylaşan Hindi Zahra son albümü “Homeland”i 2015 yılında yayınladı.

hindizahra1-910x440

Hindi Zahra aynı zamanda tam bir kedi düşkünü, geçtiğimiz aylarda Aykırı Akademi’de Işıl Gerek’in sorularını yanıtlayan Hindi Zahra, kedilerle ilişkisini soran Gerek’e şu yanıtı vermişti:

“Evet, kuşları ve kedileri çok seviyorum! Aramızda olağanüstü bir telapati olduğuna inanıyorum. Kedilerin, insanlar için birer akıl hocası olduklarını düşünüyorum. Benim onlardan öğrendiğim çok şey vardır. Tito mesela, benim ilk kedim… Bana vücudumu nasıl hareket ettirmem gerektiğini, vücut dilimi nasıl kullanmam gerektiğini öğretmiştir. Bir kedinin hareketlerini izleyerek daha duygusal, daha çekici, daha kuşkulu, daha gizemli, daha güvenli, daha asil olmayı öğrenebilirsiniz. Sadece izlemeniz yeterli… Ve o kadar akıllılar ki… Mesela Tito, evdeki her şeyi tırmalardı, kanepeleri, halıları, perdeleri, parkeleri… Ama tablolarım ortada olmasına rağmen, bir kere bile onlara dokunmamıştır. Yani onları ellememesi gerektiğini biliyor. Ve bunu ona ben öğretmedim, içgüdüsel bir saygıyla bunu yapıyor.  Ben resim yaparken yanıma geliyor, saatlerce beni izliyor… Canım sıkıldığında beni o ruh dünyasından kurtarıyor. Mesela otururken birden yanıma geliyor ve onu takip etmemi istiyor. O da doğayı çok seviyor, sanki beni ‘dışarı çıkarsan iyi olursun’ der gibi peşinden sürüklüyor. Ve gerçekten işe yarıyor. Kedilerin oyununa katılırsanız yaşama dair çok şey fark edebilir, öğrenebilirsiniz.”

Kendisine esin kaynağı olarak Frida Kahlo’yu aldığını belirten Hindi Zahra, Frida ile ilgili benzerlikleri konusunda şunları söylüyor:

“Onun resmini ilk kez gördüğümde 16 yaşındaydım ve tam manasıyla nutkum tutulmuştu! O kadar etkilenmiştim ki hemen onunla ilgili kitaplar alıp okumaya başladım. Frida için duyduğum merak beni daha sonraları Latin Amerikalı diğer ressamları da araştırıp öğrenmeye teşvik etti. Frida ile ortak noktalarımıza gelince… Sanırım tutku en başta saymam gerekenlerden. Yaşama duyduğu tutkudan, bağlılıktan bahsediyorum. Sonra yaşadığı o zorlu hayat ve babası ile olan ilişkisi… Kendimi ona hep çok yakın hissettim çünkü benim de kolay bir hayatım olmadı.”

Paylaş