“Özgürlüğü ve hayatı hak edenler, onu her gün fethetmek zorunda olanlardır.”

Enis Rıza‘nın Çöpte Dostoyevski Buldum belgeseli Goethe’nin bu sözüyle başlıyor. Sürekli dönüşen ve dönüştüren biriyle tanıştırıyor bizi, Oktay Çetinkaya‘yla. Tam da bu söze uygun bir hayat çıkıyor karşımıza. Çoğumuzun aksine, sürekli söylenerek ve mutsuzlukla yapılan bir işten çok uzak bir işle, en büyük hayali olan kağıt toplayıcılığıyla. Arka arkaya okuduğum haberler tekrar tekrar bu belgeseli hatırlattı bana. İzlemeyen kaldıysa izlesin istedim. Her gün yanımızdan geçen onlarca kağıt işçisinin yerine, onun yüzünü koyarsınız siz de belki benim gibi. Onlar da, sizin için hayalleri, hayatları, acıları, inançları olan kanlı canlı birer insan dönüşür belki.

Yeni yılın daha ilk ayı ve yeni başlangıçlarla değil yeni engellerle karşılıyor bazılarını. Dünya herkes için aynı hızla dönmüyor bu topraklarda ne de olsa.

4148802659_ce1cc6dcba_z

”Yeni düzenleme kağıt toplayıcılarını üzdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kayıt altında olmayan kişilerden atık malzeme alan iş yerlerine 140 bin TL para cezası uygulayacağını belirtti.” 

Oysa Oktay, daha kaportacılık yaptığı yıllarda kafasına koyduğu kağıt toplayıcılığı için ”Sokakta kağıt toplayanları görünce gıpta ederdim onlara. Çünkü özgürdüler. Kendi işlerini yapıyorlardı. Çok saygı duyardım.” diyordu.

Bir haber daha ardından.

”Çöpten kağıt toplayan işçi 10 yıldır atanamayan Fizik öğretmeni çıktı.”

Oysa Oktay, tiner içen birçok çocuğu kağıt toplayıcısı yapmıştı. Ve çöpten bulup okuduğu kitaplar sayesinde yeni bir dünya açılmıştı önünde. Ona göre çöp olmayan bir şey yoktu. Her şeyin sonu çöptü. Olduğu yerde kalmayıp sürekli dönüşen bir adamın geri dönüşümü bu kadar sevmesi şaşılacak şey değil bence. Adana’da başlayan hikayesi İstanbul’a uzanıyor. Babası küçük yaşlarda evi terk etmiş bir çocuktan, çocuğuyla telefonda konuşurken gözlerinin içi kahkaha atan bir babaya dönüşüyor. Ve kazandığı parayı yardım etmek ya da yeni bir şeye dönüşmek için kullanıyor. Hayat onun için bir yolculuk bence. Sürekli yer değiştiren bir yolcu o. Bu yolculukta hayatına değen insanlar da tanıklık ediyor onun hikayesine. Siz de dinler misiniz?

Paylaş