Norveç’in başkent Oslo Belediyesi, kentte hava kirliliğinin yoğunlaşmasının ardından kentte dizel araçların kullanılmasına sabah 06:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında yasak getirdi. Yasağa uymayanlar 500 Norveç Kronu yani yaklaşık 177 Dolar para cezası ödeyecekler.

17 Ocak tarihinde başlayan dizel araç yasağı toplu taşıma araçlarını, taksileri ve bazı nakliye araçlarını kapsamıyor. Konulan yasağın süresi açıklanmadı, ancak bu yasağın kalıcı olabileceği konuşuluyor. Zaten 2016’nın Aralık ayında dünyanın 4 büyük kentinin belediye başkanları bir araya gelerek Paris, Meksiko, Atina ve Madrid’te 2025 yılına kadar tüm dizel araçları ve ağır vasıtaları yasaklayacaklarını açıklamışlardı. Bunun nedeni özellikle dizel ve benzinli araçların trafiğin yoğun olduğu kentlerde çok yoğun bir biçimde hava kirliliğine neden olmaları. Hatta Volkswagen firması bu konuda bir skandala imza atmış ve dizel araçlarının emisyon testlerinde hile yapmıştı.

Dizel araçlardan çevreye yayılan is ve kirli nitrojen oksit gazı hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri. Gözle görülmese de, özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde canlılar kesinlikle zehir soluyorlar. Otomobil firmaları bu konulardaki şikayetleri önlemek için araçların emisyonlarını azaltma yollarına gidiyor ama çevre örgütleri her ne kadar emisyon miktarı azaltılsa da, dizel araçların asla temiz olamayacağını ve yasaklanmaları gerektiğini savunuyor.

Dizel araçların, benzinli araçlara nazaran daha çok hedef gösterilmesinin nedeni, havaya saldıkları nitrojen oksitin çok daha fazla olması. Elbette benzinli araçlar da çevreyi kirletiyor, ancak dizel araçlar bu konuda uzak ara liderliği ele geçirmiş durumda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada yaşayan 10 kişiden 9’u, hava kirliliğinin olduğu yerlerde yaşıyor ve bu kirliliğin başlıca nedeni de dizel araçlar. Dünyada her yıl 3.7 milyon insan kirli hava nedeniyle hayatını kaybediyor.

Hava kirliliğini önemli çözümlerinden biri elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması ve toplu ulaşımın ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi. Elbette söz konusu elektriğin de yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi gerekiyor.

Dizel araçlarla ilgili çevre duyarlılığının artmasından sonra otomobil firmaları, yıllardır bir kenarda beklettikleri elektrikli otomobil projelerini hızlandırdılar ve birçok model piyasaya sürdüler. Örneğin dizel araç skandalına imza atan Volkswagen 2025 yılına kadar 2,5 milyon elektrikli araç satma hedefinde olduklarını açıkladı.

Paylaş