Halk Plajı, Kemal Tahir‘in Samim Aşkın müstear ismiyle kaleme aldığı bir “yerli roman”. Yazarının alamet-i farikası olmuş diyaloglarla bir oturuşta okunabilecek küçük bir kitap. İthaki Yayınları, bu küçük kitabı tekrar basarak, hem Kemal Tahir’in romancılığını, hem de dönemin yayıncılık dünyasını bizlere hatırlatarak zevkli bir girişimde bulundu. Orijinal kapağıyla birlikte sunulan kitap, bir zamanlar ilk yayımcının garanti ettiği zevkli saatleri bugün de yaşatabilmeyi vadediyor.

halk_plajı

Bokki; yemek yerken bile aklı plajda


Halk Plajı, Samim Aşkın (Kemal Tahir), İthaki Yayınları, Şubat 2016, 176 sayfa


Kitaptan tadımlık bir bölüm:

Sırtı yeşil ışıltılarla parlayan kocaman bir sinek, 14 numaralı lüks kabinenin kapısından vınlayarak girdi, çıplak beton duvarları, çıplak tavanı bir hamlede dolaştı. Döşemedeki yarı kurumuş balgamları ve hamamböceği ölüsünü hortumunun sert ve sinirli hareketleriyle didikledi. Dibinde bir miktar boyalı ispirto bulunan kiloluk rakı şişesinin mantarından, iskemlenin arkalığına asılı eski atlet fanilasına uçtu ve nihayet, ıslak nefeslerle uyuyan Davut Bey’in ayaklarından birine kondu.

Derisi kahverengine sönmüş bu pis ayak, siyah tırnakları, çatlak tabanı, ve yamru yumru nasırlarıyla acayip bir hayvan ölüsüne benziyor, karyolanın çarşafsız şiltesi üzerinde, bir daha kullanılmayacakmış gibi, yana devrili duruyordu.

Koca sinek diz kapaklarına doğru yürüdü, kısa keten pantolonunun yamalarıyla lekelerinde gezindi, sık soluklarla inen midenin üstünde bir müddet dinlendi.

Paylaş