Ölüm ve karanlıkla aklımızda kalacak olan 2016’nın son günlerinde yine bir kayıp yaşıyoruz. İngiliz şarkıcı ve söz yazarı George Michael kalp yetmezliği nedeniyle 53 yaşında aramızdan ayrıldı. Geride Careless Whisper, Last Christmas gibi birçok ölümsüz şarkı bırakan George Michael’ın ölümü, hayranları müzik severler için tam bir yıkım oldu.

Londra’da dünyaya gelen George Michael, henüz çocukken bile müzikle ilgiliydi. İlk grubunu henüz okuldayken kuran Michael, 1981 yılında okuldan en iyi arkadaşı Andrew Ridgeley ile Wham’ı kurup ilk albümleri “Fantastic”i çıkarttı. 1986 yılında dağılan grubun ardından herkes solo olarak müzik kariyerine devam etti.

wham-george-michael-dead-a4c7bed6-5298-4511-aa1c-2e3f157088d0

Asıl adı Georgios Kyriacos Panayiotou olan Michael, pop müzik tarihindeki en iyi ve en ünlü şarkıcılardan biri olarak gösterilir.

Michael, sanat kariyeri boyunca sayısız rekor ve başarıya imza atmış, başta Grammy ve BRIT olmakla birçok ödül almış, 100 milyonu aşkın satış başarısı elde etmiştir.

Michael, kariyeri boyunca Last Christmas, Faith, Freedom, Jesus to a Child, Father Figure, Kissing a Fool ve dünya çapında yedi milyon satan Careless Whisper gibi birçok önemli ve ünlü şarkıları yazmış, bestelemiş ve yorumlamıştır.

Albümlerinden ikisi Ölmeden Önce Dinlenmesi Gereken 1001 Albüm isimli kitapta yer almıştır.

Michael’in tüm orijinal albüm çalışmaları İngiltere’de bir numaraya kadar yükselmiştir ve tüm şarkıları Top 40’da yer almıştır. Sadece “Cowboys & Angels” bu başarıyı yakalayamamıştır.

George Michael hem ABD hem de İngiltere tarihinde en çok bir numara şarkı hiti olmuş müzisyenler arasındadır.

Paylaş