Zihninizin kemerlerini serbest bırakın ve son yılların en sıra dışı romanına kendinizi hazırlayın…

Anonim Hanım’ın kaleme aldığı ve Türkiye’nin panoramasını bir apartmanda yaşayan karakterler üzerinden eğlenceli ama aynı zamanda sarsıcı bir dille anlattığı romanı “Dilaltı”, Minval Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Dilaltı”, romana dair bakışınızı değiştirecek ve edebiyatımızın geleceğine dair umutlandıracak derecede özgün bir metin. Eğlenceli ve bir o kadar da dramatik anlatımı ülke insanının, özellikle kadınların, yaşadıkları açmazları, sıkışmışlığı ve bunun altında yatan nedenleri gün yüzüne çıkartarak okuru kendi gerçekliğiyle yüzleştiriyor.

Dil, tarafsız değildir. O, yalnızca düşünceleri taşıyan bir araç değil; bizzat düşüncelerin şekillenmesinde etkendir.” (Dale Spender)

Sahip olduğumuz kadınlık ve erkeklik rollerinin sahteliği ve o rollerin bizleri düşürdüğü acınası, trajik ama aynı zamanda dibine kadar absürt olan haller “Dilaltı”nda yüzümüze vuruluyor. Anonim Hanım, bu halleri belirleyen en önemli unsurlardan biri olan dili, hem hikâyesinin temeline yerleştiriyor hem de kendi anlatımının özüne…

Bir apartmanın bodrum katını istila eden erkeklik organları, sahipsiz diller, oradan tüm apartmana yayılan arabesk şarkılar ve bu tuhaf durumun gün yüzüne çıkarttığı memleket manzaraları.

Peki, kim bu Anonim Hanım?

Okuyun, tanıyacaksınız…

“Yenisini alacağım kendimin,
İyi bir markalısından
Kendime selam vermem
Orijinalimi bulursam.
Oysa ne çok istiyordum bir tek kendim olmayı
Kimse kırılmasın ve fazla sırıtmasın diye,
Diye diye diye anonim oldum…
Oysa ne çok seviyorduk,
Bir tek kendisi olmayı başaranları.”

Paylaş