Edebiyat severler Mart ayı itibarıyla yeni bir dergiye kavuştu: Duvar. İki aylık periyotlarla yayın yapacak olan Duvar Dergisi’nin yayın kurulu Akif Kurtuluş, Ali Çakmak, Ali Ülken, Enis Akın, Enis Rıza, Süreyyya Evren ve Yılmaz Varol’dan oluşuyor. Derginin ilk sayısındaki giriş yazısında derginin çıkış süreci şöyle tarif ediliyor:

“Duvar, edebiyatı, sanat ve politikayı ciddiye almak isteyen neşeli iradeleri birleştiriyor. Bu iradeler mevcut durumda değerlerini kuşatma altında hissediyorlar. Keşke ‘bir şeyler’ sözcüğüyle başlayabilseydik, bu cümleye. Bir şeyler değil, edebiyat, sanat ve politika ortamının doğrudan kendisi, bu dergi çevresinde işlenecek değerleri kuşatmış durumda. Bu kuşatmayı dağıtma vaktinin baskısını bir süredir hissediyor olmak bizi birleştirdi, bu dergiye doğru taşıdı.”

Duvar’ın ilk sayısında Bejan Matur üzerinden şair ve patron ilişkisini analiz eden Ali Çakmak, Hilmi Yavuz’un yitirdiklerini analiz eden Enis Akın, Cemal Süreya’nın sürgün acısıyla baş etme biçimlerini irdeleyen Yılmaz Varol, Auscwitz’e Levinas üzerinden bakan Ömer F. Oyal, Yalan’a bakan Ömer Şenel, televizyonlarda reytingin izlediği sertliği okuyan Peri Öztürk, Mustafa Irgat’ı okuyan Anita Sezgener, duvar metaforunu siyaset açısından okuyan Wendy Brown ve Eren Barış, meselleriyle Kierkegaard, Ergin Günçe yazısıyla Özgür Göreçki, rocktaki karşı duruş motifini tartan Ali Dündar, söyleşilerle Suriyeli şair Muhammed El Mağut ve Arjantinli yönetmen Fernando Solanas, Cengiz Han adlı hikayesiyle Suriyeli hikayeci Zekeriya Tamer ve makineye bakan BaBa ZuLa grubunun kurucularından Murat Ertel söz alıyor. İlk sayının şairleri ise Metin Kaygalak, Süreyyya Evren, Özgür Göreçki, Ali Ülken, Anita Sezgener, Ali Aydemir, Riitta Cankoçak, Muhammed El Mağut, Enis Akın, Cihat Duman.

Duvar dergisi ekibine Kültür Mafyası olarak yayın hayatlarında başarılar diliyor, onlardan  ilk sayı kadar doyurucu ve zengin yeni sayılar bekliyoruz…

Paylaş