Beyaz Balina Yayınları geçtiğimiz aylarda yeni bir “okul öncesi” kitap serisini okurlara sundu. Bu serinin önemli özelliklerinden biri, ekolojik matbaa malzemeleriyle üretilmiş ve sayfalardaki koruyucu sayesinde çocukların (ve ebeveynlerin) mürekkebe temasını engellemiş olması.

Bu seriden okuduğum dört kitap Beyaz Balina’nın metin seçiciliği ve temiz işçiliği konusunda yine yanıltmıyor; birbirinden keyifli, birbirinden güzel kitaplar.

Söz konusu dört çocuk kitabı olunca, alışılan inceleme yazıları dışında bir şey denemek yerinde olur diye düşündüm. İşte, dört minik kitap ve dört kısa not.

Ben Sandalye Değilim: Nurten Hatırnaz’ın çevirisiyle okuduğumuz bu şirin kitap, bol hayvan dost içeriyor. Temelde cesarete; kim olduğunu, kim (ve ne olmadığını) söyleyebilme cesaretine odaklanıyor yazar Ross Burach. Bunu eğlenceli bir kurgu ve esprili bir dille, başarıyla okura aktarıyor.

Küçük Ağaç: Derin bir mesajı olan, dokunaklı bir kitap Küçük Ağaç. Loren Long’un metni Zarife Biliz’in güzel çevirisiyle karşımızda. Bana sorarsanız çocuklar kadar yetişkinlerin de sindirmesi gereken bir mesaj: Büyümek, boy atma, yeşillenmek için seni koruyan şeyleri – en azından bazılarını – feda etmelisin. Eksilmeden artamazsın.

Çorbamda Zürafa Var: Çocuklara hayvanları tanıtmak için gayet keyifli, komik bir kitap. Yazan Ross Burach, esnek ve neşeli çeviri ise yine Nurten Hatırnaz’a ait.

Kutu Değil: Bu kadar kısa bir metnin bu kadar çok şey anlatabilmesi inanılmaz! Antoinette Portis’nin küçük kitabı engin bir hayal gücünü tetikliyor. Çocukları – ve neden olmasın, yetişkinleri – o büyük özgürlüğe çağırıyor. Çünkü bir kutu, yalnızca kutu olmak zorunda değildir! (Çevirisi Nurten Hatırnaz’a ait.)

Anıl Ceren Altunkanat

Kültür Mafyası Editörü

ceren@kulturmafyasi.com

Latest posts by Anıl Ceren Altunkanat (see all)

Paylaş