ABD’de Michigan Üniversitesi’nden Liese Exelmans ve Jan Van den Bulck, dizileri peş peşe izlemenin insanın psikolojisini ve sağlığını ne şekilde etkileyebileceğini araştırdı. Sputnik’in haberine göre bilimciler, araştırma için yaklaşık 400 gönüllü öğrenciden bir grup oluşturdu ve dizileri izlemenin bu kişilerin üzerine ne gibi etkiler yaptığını gözlemledi.

Gözlemler, öğrencilerin yüzde 80’inin dizileri tek oturuşta sezonlar halinde izlemeyi tercih ettiklerini, dizi izlemenin bu kişilerdeki uyku süresini değiştirmediğini, ancak uykunun kalitesini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koydu.

Ankete katılanların yaklaşık 3’te biri, çok sayıda bölüm izledikten sonra birkaç gün ve hatta hafta boyunca uzun süre uyuyamadıklarını ifade etti. Bunun yanında öğrencilerin bunu bildikleri halde uyumayı planlasalar da kendilerini birkaç bölüm daha izlemekten alıkoyamadıkları anlaşıldı.

Araştırmacılar, düşük kaliteli uykunun kişilerin davranışlarını da olumsuz etkilediğini, haftalar boyunca uykusuzluk sorununa yol açtığını, tepki ve hafızalarını körelttiğini, böylelikle dizi hastalarının etraflarında neler olup bittiğinin bilincine varmakta güçlük çeken bir çeşit zombiye dönüştüklerini tespit etti.

Paylaş