23 Nisan, hem Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hem de Dünya Kitap Günü. Çocukların ve geleceğimizin anahtarı kitapların sayfalarında…

Sevdiğimiz çocuk kitaplarını sizler için derledik…

1- Feo ve Kurt, Katherine Rundell, Domingo Yayınları

“Kanımızda toprak, ayaklarımızda ateş var ve hikâyelerimizi sonsuza kadar değiştirmeye geliyoruz!”

Feo ve kurtlarının cesaret, kararlılık ve isyan dolu öyküsü bir başyapıtı müjdeliyor. Hem yetişkinlere hem minikler şiddetle öneriyoruz.


2- Rüzgâra Bırakılan Dilekler, Lois Sepahban, Beyaz Balina Yayınları

“Artık her şeyi daha iyi anlıyordum.

Yujiin’in anakarada, adadan uzakta, tek başına kalmış olması benim suçumdu.

Dedemin artık gülmemesi benim suçumdu.”

Manami ve ailesinin Manazar Kampı’na sürülmesiyle başlayan yürek burkan, kuvvetli bir öykü Rüzgâra Bırakılan Dilekler.


3- Mumi Serisi, Tove Jansson, Dinozor Çocuk

2001 yılında kaybettiğimiz Fin yazar ve sanatçı Tove Jansson, Mumi ailesi ve dostlarının maceralarında küçük okurlarını bu dünyayı andıran, bir anlamda tam bu dünya olan ama yine de her şeyin, özellikle de hayal gücünün daha özgür olduğu bir yere taşıyor. Jansson anavatanı Finlandiya’dan izler taşıyan bir doğaya son derece özgün karakterlere sahip varlıkları salıyor ve sanki bu ilk itici gücün ardından bu canlılar kendi maceralarını ve yaşamlarını inşa ediyor.


4- Dombili Serisi, Judith Kerr, Hep Kitap

Unutkan, ürkek, sevgi dolu bir kedi Dombili. Adı üstünde, tombik. Oburluktan değil, belki de yüreğinin büyüklüğünden iri kendisi.

Dombili’nin birbirinden neşeli, birbirinden zarif maceraları her yaştan okur için son derece çekici.


5- Küçük Vampir Serisi, Angela Sommer-Bodenburg, Hep Kitap

Çocukluğumuzun kahramanları geri döndü: Anton, Rüdiger, Anna, Dorothy Teyze… Her çocuk okumalı, her çocuk bu heyecana katılmalı bana sorarsanız.


6- Dâhiler Sınıfı Serisi, Domingo Yayınları

Dâhiler Serisi dünyayı değiştiren; tarih, kültür ve bilime izini bırakan insanların öyküleştirilmiş hayat hikâyelerinden oluşuyor. Akıcı bir dille yazılan bu hikâyeler merak uyandırıcı ve akılda kalıcı.


7- Göğü Yere İndirelim, Özgür Balpınar, Timaş yayınları

“Orman sevgisinden bizi kim ayırabilir? Sıkıntı mı, üzüntü mü, zulüm mü, açlık mı, çaresizlik mi, tehlike mi, ölüm mü?

Hiçbir şey!”

Özgür Balpınar’ın ilk kitabı, zorlamaya kaçmadan, akışını hızını ve lezzetini hiç kesmeden umut ve sevgi dolu bir öykü aktarıyor.


8- Yeryüzünün Kalbi, Özgür Balpınar, Timaş yayınları

“Umudu hatırlamak için gökyüzüne bakın.” Göğü Yere İndirelim’in ardından gelen yeryüzünün Kalbi aynı yoğunluk ve sıcaklıkta, hem yetişkin hem minik okurlara hitap eden bir kitap.


9- Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 1-2, Elena Favilli, Francesca Cavallo, Hep Kitap

“Denizlerin derinliğinden ormanların kuytusuna, savaş meydanlarından şaşaalı saraylara, hastanelerden gökyüzünün sonsuz maviliğine, dünyanın ve zamanın her köşesinden kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan kadınların hikâyeleri bunlar. Prenslerini bekleyen değil, kaderlerini ellerine alan prenseslerin hikâyeleri…”


10- Hayal Hızı Çetesi, Nalân Mahsereci, Bilim ve Gelecek Yayınları

Hayal ışıktan hızlı mıdır? Elbette! Hayal Hızı Çetesi arkeoloji kampında, hem afacanlıklarla zaman geçiriyor, hem de bilimin esrarengiz kapılarını aralıyor.


11- Toprak Ana Masalları, Rolande Causse – Nane / Jean-Luc Vézinet, Paraşüt Kitap 

Toprak Ana Masalları, çocuk kitapları kategorisinde olsa da, esasında her yaştan insana hitap eden etkileyici masallarla dolu. Doğanın öyküsünü ve toprağın kadim bilgilerini paylaşıyor. Doğaya verdiğimiz zararı, bir zamanlar doğayla uyum içerisinde yaşadığımız ve şimdi uzaklaştığımız öykümüzü anımsatıyor.


12- Hipopandafare, Jools Bentley, İş Bankası Kültür Yayınları

Büyük bir yanlışlık sonucunda ortaya hipopotam, panda ve fare karışımı bir oyuncak çıktı! Acaba Hipopandafare, tatlı, minik prensesin en sevdiği oyuncak olabilecek miydi? Kusursuz oyuncaklar ve çay molasının önemi üzerine yazılmış bu son derece eğlenceli kitabı çok seveceksiniz!

Paylaş