Meksika halk şarkılarının, boleroların, tangoların güçlü sesi Chavela Vargas, 93 yaşında hayata veda etti.

Costa Rica doğumlu sanatçı, yaşamı boyunca önyargılara karşı durdu, cinsiyet kodlarını yıkarak dinleyiciden gelen talebe rağmen şarkılarındaki kadın hitaplarını değiştirmedi. Sahneye erkek kıyafetleri içinde, sigarası ve tekilası ile çıktı. 81 yaşında yayımladığı ‘If You Want to Know About My Past’ adlı biyografisinde lezbiyen olduğunu açıklayan müzisyen; “Eşcinsellik incitmez, inciten şey insanların size bu yüzden vebalı gibi davranmasıdır” demişti.

Vargas’ın hüzünlü Meksika halk şarkılarına getirdiği özgün yorum kusursuz olarak kabul ediliyordu. Arkadaşı ve hayranı olan yönetmen Pedro Almodovar, onun gücünü “Bu dünyada Chavela için yeterince büyük bir sahne olduğunu sanmıyorum” şeklinde ifade etmişti.

Vargas, mutsuz bir çocukluğun ardından kendi yolunu çizmek için 14 yaşında Meksika’ya geldi ve 30 yaşında profesyonel müzik yaşantısına başlayana dek sokak şarkıcılığı yaptı. Sanatçının ilk albümü Noche de Bohemia 1961 yılında Meksika halk şarkısı rancheraların önde gelen ismi Jose Alfredo Jimenez’in desteğiyle yayımlandı. O tarihten bu yana 80 albüm kaydeden Vargas, özellikle 50’lerde ve 60’larda zirvedeydi. Dönemin önemli sanatçıları Frida Kahlo, Diego Rivera ve 2011’de şiirlerinden bir albüm hazırladığı Federico Garcia Lorca ile yakın arkadaştı.

1970’lerin sonunda alkol ile on beş yıllık mücadelesinin ardından bir süre kendini emekliye ayırdı. Bu dönemi biyografisinde “cehennemdeki on beş senem” olarak tanımlamıştı.

1991’de Mexico City’de sahneye dönen Vargas, 83 yaşında, Almodovar’ın da teşvikiyle Carnegie Hall’de dinleyenleriyle buluştu.

Latin Recording Academy tarafından 2007 yılında yaşam boyu başarı ödülüne layık görülen Vargas, Frida filmindeki La llorona şarkısıyla ve Inarritu’nun Babil’inde seslendirdiği Tu me acostumbraste ile de tanınıyordu.

Vargas son röportajlarından birinde “Hayata hiçbir borcum yok, onun da bana borcu yok. Ödeştik.” demişti.

“Adiós Volcán”

Almodovar, sanatçının ölümünün ardından yapım şirketi El Deseo’nun facebook sayfasında, onun anısına ‘Adiós Volcán isimli bir yazı kaleme aldı. Almodovar burada Vargas’ı, aşksız bir hayatın önünde boynu bükülen canlı bir volkan olarak ifade ediyor.

Sanatçının müziklerine pek çok filminde yer veren yönetmen, “Vargas, ayrılık ve kederden; hepimizi içine alan, insanın hatalarıyla barışarak ve yeni hatalara hazır şekilde içinden çıkacağı bir katedral inşa etmiştir” diyerek ona duyduğu güçlü hayranlığı dile getiriyor. Yüksek Topuklar (Tacones Lejones) filminde kullandığı Pienso en mi şarkısı için de Vargas’ın orijinalinde dans parçası olan bu şarkıdan, ritminde yaptığı değişiklikle bir fado, hüzünlü bir ninni çıkardığını söylüyor. Vargas’ın sanatına dair değindiği ilginç bir ayrıntı da, onun şarkıları bitirme tarzı; Almodovar, bunun sanatçının ismiyle anılması gereken yeni bir tür olduğuna dikkat çekiyor.

Ünlü yönetmen, Vargas ile çeşitli anılarına yer verdiği yazısını “bu dünyadaki eşin” şeklinde sonlandırmış. Ki Vargas da ona böyle hitap etmeyi çok severmiş.

Paylaş