İnsan var olduğundan beri kız ve erkek çocuk farklı yetiştirilir. Kız çocukları uslu, ergenlik dönemlerinde özellikle oturaklı ve uyumlu, eğitimleri süresince düzenli ve örnek bir öğrenci, iş yaşamlarında başarılı ve çalışkan, evliliklerinde namuslu ve becerikli olmak üzere yetiştirilirler. Makbulü budur. Bu doğuştan değil, zamanla öğrenilen bir roldür. Kız çocuklarının çok konuşmaları, sorular sormaları, tabiri caizse ‘erkek’ gibi hareketli, meraklı olmaları çoğu zaman hoş karşılanmaz. Yaramaz olmalarına tahammül edilemez. Onlardan beklenen, kurallara harfiyen uymalarıdır. Toplumsal cinsiyet böyle bir şeydir. Ve genelde kız çocukları, erkeklere göre daha sıkı kurallarla yetiştirilir. Dolayısıyla çocuk gözünden bakıldığında, lise çağındaki, aslında kanı deli akan bir genç kızın başına gelen en kötü şey, aşırı derecede müdahaleci bir aileye ve sıkıcı bir hayata sahip olmasıymış gibi görünür. Fakat dahası vardır…

ask dersi 2

Beyaz atlı prensini bekleyen bir külkedisi olmadığı halde

‘An Education’, dilimizdeki kötü çevirisiyle Aşk Dersi, idealleri olan, kendini gerçekleştirmek, iç dünyasını geliştirmek isteyen 16 yaşındaki bir genç kızın lisedeyken kendinden yaşça büyük, zengin bir adamla ilişki yaşamasını konu ediyor. 1960’lı yılların İngiltere’sinde geçen filmde, genç kız beyaz atlı prensini bekleyen bir külkedisi olmadığı halde, birdenbire adamın eğlenceli ve son derece cazip yaşantısına dahil oluyor. Sonrasında peşi sıra gelen fedakarlıklar, yalanlar, pahalı hediyeler, seyahatler, gizli anlaşmalar…vs. genç kızın bambaşka biri olmasına neden oluyor. Aşk Dersi, kendi haklarını savunan, olgun, aklı başında bir genç kızın, amaçsız ve ‘güzel kafasını meselelere yormayan’ birisine nasıl da kolaylıkla dönüşebileceğini başarıyla anlatıyor. Filmdeki en can alıcı bölümler şüphesiz, kızın ailesinin bu adamla olan sahneleri. Çünkü filmdeki tutucu ailenin, o değişmez görünen değerleri yitiyor; yuvalarına yaptıkları ‘sağlam’ kale, zengin ve başarılı bir adama karşı çabucak kumdan kalelere dönüşüyor.

ask dersi 3

Aşk Dersi’nin başrollerinde Jenny rolüyle Carey Mulligan var. Audrey Hepburn’e benzerliğiyle dikkat çeken genç oyuncu, daha önce çeşitli televizyon dizilerinde oynamış, başarılı oyunculuğuyla önümüzdeki yıllarda da rol alacağı filmlerde adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Jenny’nin ondan yaşça büyük, yakışıklı ve zengin sevgilisi rolündeki Peter Sarsgaard, David rolüyle son derece başarılı. Filmdeki en iyi oyunculuk performanslarından biri ona ait. Jenny’nin babası rolündeki Alfred Molina (Jack)’da son derece başarılı. Ağır ilerleyen sahnelerde iyi oyunculuğuyla durumu kurtaran kişi oluyor. Ayrıca, David’in arkadaşı Danny (Dominic Cooper)’nin sevgilisi olan, beynini yalnızca kıyafetine uygun ruj rengini seçmek için kullanıyor gibi görünen, iyimser bir tanımlamayla ‘saf’ Helen karakterini oynayan oyuncu Rosamund Pike da son derece keyifli bir oyunculuk izlememizi sağlıyor. Ve son olarak da Emma Thompson, okul müdiresi rolünde, kolaylıkla karikatüre kaçabilecek bir rolü başarıyla kotarmış, her zaman olduğu gibi.

Aşk Dersi, Oscar yarışında

ask dersi1

Oyunculuklar dışında, film, oldukça iyi bir teatral senaryoya (didaktik öğeler barındırmasına rağmen), mekan ve kostüm tasvirine ve başarılı bir soundtrack’e sahip. Bu yılki Oscar Ödüllerinde, en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo dallarında -bağımsız bir yapım olmasına rağmen- yarışmasına şaşırmamak gerek.

Koşullar elveriyorsa, gerçekten iyi eğitim almak isteyen, idealleri olan gençlerin yaşamlarını en ideal biçimde şekillendirmeleri gerektiğini söyleyen bir film, Aşk Dersi. Ama, başka türlüsü de mümkün olabilirdi: 2003 yapımı Mona Lisa Smile (Mona Lisa Gülüşü)’ı ve tabii ki 1989 yapımı Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)’i hatırlayın… Asıl meselenin iyi eğitim veren bir okula girmek, orada eğitim almak değil; öğrendiklerinle değişebilmek, özgürleşebilmek, yaşamı kendi doğrularınla yeniden düşünebilmek, olduğunu da vurgulasaydı Aşk Dersi, bambaşka bir film olurdu. Ama her şeye rağmen sonuna kadar izlemeye değer. Umarım, Oscar yarışında ve gişede hak ettiği değeri bulur. İyi seyirler!

cansel uygun

Latest posts by cansel uygun (see all)

Paylaş