İngiliz sanatçı Anish Kapoor‘un “Descent into Limbo” (Araf’a İniş) enstalasyonu bir kişiyi hastanelik etti. İtalyan bir ziyaretçi Portekiz’de sergilenen eserin içine düştü ve hastaneye kaldırıldı.

Geçen hafta müzeyi ziyaret eden 60 yaşındaki ziyaretçi, eserin üç boyutlu olduğunu fark etmeyerek 2,5 metre derinliğindeki zemine düştü. Hastaneye kaldırılan ve adı açıklanmayan İtalyan ziyaretçinin durumunun iyi olduğu açıklandı.

2,5 metre çapında siyah bir kürenin tepesinin kesilip zemine yerleştirilmesiyle oluşturulan eser, yere çizilmiş iki boyutlu siyah bir daire gibi algılanıyor.

İngiliz sanatçının son enstalasyonu Portekiz’in en büyük ikinci kenti Porto’daki modern sanat müzesi Serralves’te sergileniyordu. Anish Kapoor olayla ilgili olarak “Ne diyebilirim ki? Yazık olmuş” dedi.

Serralves Müzesi yetkilileri ise eserin sergilendiği mekanda deliğe yaklaşılmaması yönünde uyarılar olduğunu ve ziyaretçilerden risklerin farkında olduklarına yönelik bir beyan aldıklarını açıkladı. Olayın ardından enstalasyonun sergilenmesine geçici bir süre ara verildi.

Kaynak: BBC Türkçe

Paylaş