Angelina Jolie yönettiği yeni filmi First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers‘ın galası için bulunduğu Kamboçya’da BBC’den Yalda Hakim’in sorularını yanıtladı.

Loung Ung’un yazmış olduğu First They Killed My Father isimli kitaptan uyarlanan film Loung Ung ve ailesinin Kamboçya’da Kızıl Kmerler döneminde yaşadıklarını anlatıyor. Angelina Jolie bu öyküyü sinemaya uyarlayarak 2 milyon kişinin yaşamını yitirmesine yol açan olayların travmasının Kamboçyalılar tarafından daha açık bir şekilde tartışılmasını sağlamak istediğini söylüyor.

“Bu ülkeye geldiğimde insanlarını çok sevdim, tarihlerini öğrendim ve öğrenirken aslında dünyayla ilgili ne kadar az şey bildiğimi fark ettim. Bu ülke benim için bir uyanış oldu. Bu ülkeye her zaman minnettar olacağım.”

Angelina Jolie Kamboçya’ya ilk kez 2001 yılında Lara Croft: Tomb Raider filminin çekimleri için gelmiş ve buradan bir evlat edinmişti.

Jolie, “40 yıl önce yaşanan bu savaş ve bu insanların başına gelenler doğru anlaşılmıyor” dedi.

Filmin büyük bir kısmı Kmer dilinde. Angelina Jolie, bir yandan yaşananları dünyaya anlatırken diğer yandan da Kamboçya içinde daha fazla tartışılmasını sağlamak olduğunu söylüyor:

“Umarım ülke bunu daha fazla tartışır. Kendi hikayelerini henüz çocuklarıyla paylaşmamış çok kişi var.”

Filmin galası Cumartesi günü, Angelina Jolie’nin oynadığı Tomb Raider filminin de bir kısmının çekildiği Angkor Wat tapınağında gerçekleşti.

Galaya Angelina Jolie ve 6 çocuğunun yanı sıra, ülkede kurduğu bir çevre vakfıyla yaptığı işler nedeniyle Jolie’ye 2005 yılında Kamboçya vatandaşlığı veren Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni de katıldı.

Kitabın yazarı Loung Ung Kızıl Kmerler’in 1975’te iktidarı ele geçirmesinin ardından, beş yaşındayken ailesiyle birlikte başkent Phnom Penh’i terk etmek zorunda kalmıştı.

Ülkeyi 1979’a kadar yöneten rejim, ülke nüfusunun dörtte birine denk gelen 2 milyon insanın ölümüne yol açmıştı. Bu insanların bir kısmı rejim tarafından cezalandırma amacıyla öldürülürken bir kısmı da kıtlık ve çalışma kamplarının koşulları nedeniyle yaşamlarını yitirmişti.

 

Kaynak: BBC

Paylaş