“Sadece çok büyük acılar çekenler mutluluğun anlamını bilirler.”

19. yüzyılın en sevilen yazarlarından biri olan Fransız Alexandre Dumas‘ın Siyah Lale‘si, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yeniden basıldı. Alexandre Dumas’ın Monte Cristo Kontu, Demir Maske kadar popüler olan romanı Siyah Lale’yi Volkan Yalçıntoklu çevirdi.

Alexandre Dumas, on dokuzuncu yüzyılda Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantıları yaşamasına rağmen, daha çok on altıncı ve on yedinci yüzyılın tarihi olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı. Yaşadığı dönemin sevilen ve en çok okunan romantik yazarlarından biridir.

13835563_10154199836760485_329870500_o

Hollanda tarihinde “lale çılgınlığı” olarak bilinen dönemin üzerinden otuz yıl geçmiştir. Johan de Witt ve kardeşi Cornelis idam edilmiştir; Hollanda, tarihinin en sancılı günlerini yaşamaktadır, bu sırada Çiçek Üreticileri Derneği ilk siyah laleyi yetiştiren kişiyi ödüllendireceğini ilan eder. Cornelis van Baerle adındaki genç bir doktor, ilk siyah laleyi yetiştirmek için harekete geçer, ama yazgısı onun bu arzusunu hapisle, aşkla ve fedakârlıkla sınayacaktır.

Paylaş