Bu yıl 23’üncüsü gerçekleşen Adana Uluslararası Film Festivali, göz dolduran programı, yoğun katılımı ve ödülleriyle çok konuşuldu. Festivalin “Ulusal Uzun Metrajlı Film” yarışmasının en çok beğenilen üç filmi “Koca Dünya”, “Albüm” ve “Babamın Kanatları” oldu. Ödüller de bu üç film arasında paylaştırıldı. Jüri başkanlığını Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı yarışmada “En İyi Film Ödülü”ne, dünya prömiyerini “Venedik Film Festivali”nin Orrizonti (Yeni Ufuklar) bölümünde yapan ve Reha Erdem’in geri dönüş filmi olarak anılan “Koca Dünya” filmi layık görüldü. Ayrıca eser, “Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü”nün de sahibi oldu. Filmin genç oyuncusu Ecem Uzun ise “Umut Veren En İyi Oyuncu” seçildi. “En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü”nü de kazanan film festivalden 4 ödülle ayrıldı. Vizyon tarihi henüz açıklanmayan film yönetmenin hayranları tarafından merakla bekleniyor. Ödül törenine en çok damgasını vuran bir diğer film, Kıvanç Sezer’in ilk ve oldukça başarılı yönetmenlik deneyimi “Babamın Kanatları” oldu. Film, “Yılmaz Güney” ve “Siyad Ödülü” başta olmak üzere, “En İyi Erkek”, “En İyi Yardımcı Kadın ve Erkek”, “Kurgu” ve “Müzik Ödülleri”ni de alarak toplamda 7 ödülle festivalin en çok ödül alan filmi oldu. Adana’da fırtınalar koparan bu filmin de vizyon tarihi merakla bekleniyor. Festivalin bir diğer gözde filmi, 69. Cannes Film Festivali’ndeki Uzun Metrajlı tek filmimiz, Mehmet Can Mertoğlu’nun ilk filmi Albüm’dü… Kara-mizah türündeki başarılı yapım festivalden En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen olmak üzere 3 önemli ödülle festivalden ayrıldı. Albüm’ün 4 Kasım 2016’da vizyona gireceği açıklandı. Adana İzleyici Ödülü ise sevilen yönetmen Yüksel Aksu’nun, başrolünde Cem Yılmaz’ın yer aldığı İftarlık Gazoz filmine verildi. Güneyde festival coşkusu, 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 53. Antalya Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.

29347900330_7a66882062_o

Adana’da, uluslararası film seçkisinin çok başarılı olduğunun altını çizmiştik. İstanbullu sinemaseverler için güzel haber ise, Adana programında yer alan filmlerinin büyük bir çoğunluğunun 7-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Filmekimi programında yer alıyor olması. Festivalin gösterimleri İstanbul’da bu yıl Beyoğlu’nda Beyoğlu ve Atlas, Kadıköy Rexx Sineması ve Nişantaşı City’s Cinemaximum’da yapılacak. Filmekimi 7-9 Ekim’de Ankara’da, 13-16 Ekim’de İzmir’de, 21-23 Ekim’de Bursa ve Eskişehir’de olacak.

İşte Filmekimi’nde kaçırmamanızı tavsiye ettiğim 10 film…

I, Daniel Blake / Ken Loach

i-daniel

Politik sinemanın zirvesindeki sinemacılardan Ken Loach’a Özgürlük Rüzgarı’ndan sonra ikinci kez Altın Palmiye kazandıran I, Daniel Blake, dokunaklı olduğu kadar öfke dolu bir dram. Ken Loach ve yıllardır birlikte çalıştığı senaristi Paul Laverty’nin son yıllarda çektikleri en iyi film olarak yorumlanan I, Daniel Blake, Ağustos ayında yapılan Locarno Film Festivali’nde de İzleyici Ödülü kazandı.

Paterson / Jim Jarmusch

paterson_5594759

Bağımsız Amerikan sinemasının yıldızı Jim Jarmusch, izleyiciye sevdirdiği vampirlerden sonra sıradan insanlara dönüyor. Filme adını veren Paterson karakterini en son Star Wars’da Kylo Ren olarak izlediğimiz Adam Driver canlandırıyor.

Toni Erdmann / Maren Ade

te_still_01

Maren Ade’nin Cannes’da olay yaratan filmi, eleştirmenlerden tarihinin en yüksek puan ortalaması ile çok konuşuldu. Maren Ade’nin yazıp yönettiği filmin başrollerinde Peter Simonischek ve Sandra Hüller gibi Avusturya sinemasının yıldızları rol alıyor.

Voyage of Time / Terrence Malick

voyageoftime_trailer

Festivalde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz bir diğer film, büyük yönetmen Terrence Malick’in ustalık eseri Voyage of TimeDaha önce The Tree of Life filminde birlikte çalıştığı Brad Pitt ile yeniden ortaklık yapan usta yönetmenin belgeselinin anlatıcılığını Cate Blanchett yapıyor.

Captain Fantastic / Matt Ross

CFday25-580.jpg

Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünden “En İyi Yönetmen” ödülüyle dönen Matt Ross’un yeni filmi Captain Fantastic izleyen herkesi kendisine hayran bırakıyor. Kahkaha ve gözyaşlarının birbirine karışacağı filmin başrolündeki Viggo Mortensen ise unutulmayacak bir performansıyla sinemaseverleri bir kez daha kendisine hayran bırakacak.

My Life As A Courgette / Claude Barras

kabakcigin-hayati

2016 Annecy En İyi Canlandırma ve İzleyici Ödülü sahibi My Life As A Courgette, Cannes Film Festivali’nin en sevilen filmlerinden biri olarak adını duyurdu. İsviçreli yönetmen Claude Barras’ın  ilk uzun metrajlı filmi, Cannes’da yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde prömiyerini yaptı ve İsviçre’nin Oscar adayı oldu.

The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years / Ron Howard

beatles

Filmekimi’nin hem sinema ve hem de müzikseverler tarafından merakla beklenen yapımlarından bir diğeri ise geçtiğimiz haftalarda galasını İngiltere’nin başkenti Londra’da hayatta kalan iki efsane üyesi Ringo Starr ve Paul McCartney ile yapan The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years adlı belgesel… Belgesel, The Beatles’ın uluslararası ünlerine kavuştukları ilk yıllarına odaklanıyor.

Sieranevada / Cristi Puiu

sieranevada-visuel4

Bay Lazarescu’nun Ölümü’yle tanınan Cristi Puiu’nun yönettiği Sieranevada, Romanya Yeni Dalgası’nın son dönemde en heyecan verici temsilcisi olarak bu yılki Cannes yarışmasının favorilerinden oldu. Aynı zamanda Romanya’nın Oscar adayı olan film, bir yas evinde geçen olayları konu ediniyor.

Dogs / Bogdan Mirica

caini_gheorghe-visu_photo-credit-iulia-weiss-2

Bogdan Mirica’nın, western ile kara film öğelerini birleştiren ilk uzun metrajlı filminde yozlaşma üzerine soğukkanlı, sert ve bir o kadar etkileyici bir işe imza atıyor. 2016 Cannes FIPRESCI Ödülü–Belirli Bir Bakış ve 2016 Transilvania En İyi Film, festivalin gözdelerinden…

Albüm / Mehmet Can Mertoğlu

album-photo1-muratkilic_sebnembozoklu

Bu yıl Cannes Film Festivali’ndeki tek temsilcimiz, geçtiğimiz günlerde de Adana’dan ödüller ve övgülerle dönen Albüm, vizyondan önce Filmekimi’nde sinemaseverle buluşuyor. evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikâyesini mizahi bir dille anlatıyor.

Paylaş