6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali: 30 Eylül – 6 Ekim / Beyoğlu Atlas – Ortaköy Feriye

14440655_1188441404532157_1594035373292899501_n

Birkaç hafta önce, şehirler arası seyahat ederken, otobüsteki film arşivini karıştırıyordum. Bir an gözüme orijinal ismi “Kaakkaa Muttai” olan ve Türkçeye “Karga Yumurtası” olarak çevrilmiş bir Hint filmi takıldı. Daha sonra uluslararası alanda pek çok başarı kazandığını öğreneceğim bu film, babaları hapiste olan iki küçük çocuğun mahallerinin çok yakına açılan pizza dükkanından –daha önce tadını hiç bilmedikleri- bir dilim pizza alabilmek için trenden dökülen kömürleri toplamalarını konu ediyordu. Pizza işletmecileri tarafından itilip kakılan bu çocuklar bir şekilde ülkenin gündemine oturunca, tartışma programları bile yoksulluk, ayrımcılık gibi meseleleri tartışır olmuştu. Yumruk gibi boğazınıza düğümlenen bu filmin sonunda belki çocuklar pizza yiyebiliyorlardı ama yine yoksul olarak yaşamaya devam ediyorlardı. Yani sistem tıkır tıkır işliyordu.

acilis-gala-genel

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından “Herkes için Adalet” sloganıyla 2011 yılından beri düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nin altıncısı, dün akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan gala ile perdelerini açtı. Festivalin bu yılki teması “Yoksulluk”… Festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’ün açılış konuşmasında da sözünü ettiği ilginç bir araştırma dikkatimi çekti. Bir arabası ve en az bir iki gayrimenkulü olan insanlara kendinizi yoksul mu yoksa zengin olarak mı tanımlarsınız diye sorulmuş; yoksul olduklarını söylemişler. Yani diğerleri bizim için hep öteki. Sonuç olarak daha almamız gereken çok yol var ve filmler bizim için yol gösterici. Bu yüzden dünyada da akademik içeriğe sahip az sayıdaki festivalden bir tanesi olan “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” bir kez daha kıymetleniyor. Festival, “öteki”nin farkına varmamız, vicdanımıza giden yolu aydınlatmak için bir fener adeta. Festivalin Altın Terazi Uzun ve Kısa Metrajlı Filmler Yarışmalarında ödüller sahiplerini bulmak üzere 6 Ekim tarihine kadar Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında gösterimde olacak. Panelleri ve söyleşileri ile farklılaşan festivalin akademik oturumları, 5 gün boyunca İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda ücretsiz katılımla takip edilebilecek.

24 ülkeden toplumda 40 filmin gösterileceği festivalde kendi 10 filmlik seçkimi yaptım bile. Bu listede klasiklerden son dönemde toplumsal meselelere eğilen güçlü yapımlar bulunuyor. Yoksulluğun bir kader olmadığı, bu konuda hepimizin üzerine düşen sorumlulukları olduğunu hatırlamamız ve gelecek nesiller için daha iyi bir dünya kurabilmenin umuduyla… İyi Seyirler…

the-violators

6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde İzlenmesi Gereken 10 Film

 

Yarışma Filmleri ve Festival Tanıtım videoları: https://yadi.sk/d/N7fLfOExvPNZs

Festival için diğer bilgiler http://www.icapff.com/tr

 

 

Paylaş